Przejdź do treści
Strona główna » Artykuły » Kultura

Kultura

22 czerwca jako Światowy Dzień Lasu Deszczowego

Lasy deszczowe, które znajdują się w północnej części Ameryki Południowej, Środkowej Afryce czy Indonezji, są jednymi z najbogatszych (jeśli nie najbogatszymi) pod względem biologicznym miejsc na świecie. Zielone liście, długie na wiele metrów pnącza, kolorowe kwiaty i rdzawoczerwona ziemia to skutek położenia w okolicy równika, a zatem obszaru o zarazem najmniejszych rocznych amplitudach temperatur, które średnio wynoszą tam stale około 25 stopni Celsjusza, i najwyższych opadach deszczu – 2000 mm.

W Izraelu nie mamy się dobrze

Do Izraela powracam w połowie kwietnia, po dwóch latach przerwy, dzięki czemu mogę obserwować zmiany, jakie zachodzą w tym kraju. Przyjeżdżam tu w okresie Pesach – Święta Wolności, podczas którego Żydzi celebrują exodus Izraelitów z Egiptu. W tym roku nikt jednak nie świętuje wolności. Nie, gdy w niewoli w Gazie wciąż przetrzymywani są Izraelczycy. Od samego przylotu do Tel Awiwu odczuwam zupełnie inną atmosferę niż poprzednim razem.

Nowa Olimpiada, stare naruszenia

Ze względu na to, że ciężko o bezpośrednie stwierdzenie skali łamania praw człowieka w danych krajach ze względu na ich politykę, należy posłużyć się tu indeksami czy raportami organizacji międzynarodowych. Okazuje się, że w niektórych przypadkach organizacja takich wielkich wydarzeń sportowych zmniejsza naruszenia nie tylko przed, ale i na kilka lat po zakończeniu.

Wspiąć się na Olimp

Od początku we wszystkich dyscyplinach mogli brać udział mężczyźni od 17 roku życia. Kobiety w starożytności mogły co najwyżej dbać o ognisko domowe, ich aktywność poza sprawami rodziny była ograniczona. Co więcej, wszystkie kobiety w tzw. wieku produkcyjnym objęto zakazem wstępu na igrzyska. Wyjątki były nieliczne – jednym z nich jest Atlanta, bohaterka mitologiczna, której jednak na sam koniec narzuca się stereotypowe cechy przypisane płci żeńskiej. Kolejną znaną olimpijką, i to triumfującą, była Kyniska ze Sparty, której konie wyścigowy wygrały dwa razy. Tym samym zachęcała inne spartanki do pójścia w swoje ślady. Trzeba jednak pamiętać, że kobiety w Sparcie odbierały inne wychowanie, które nie skupiało się na domu. Miały one dbać o formę fizyczną, żeby łatwiej rodzić silne potomstwo, a dodatkowo mogły brać udział w zawodach, np. rozgrywanych na cześć Hery.

“Znaleźć cząstkę siebie” – wokalistka Maddie Rock Squad o początkach i planach zespołu

Utwór „Los” został stworzony przez naszego producenta, który wspiera nas w tworzeniu muzyki i aranżacjach utworów. Ja napisałam do niego tekst i linię melodyczną. Ta liczba odsłon jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ jest to najlżejszy nasz kawałek i nawet nie gramy go ostatnio na koncertach, a wyświetlenia wyraźnie rosną. Pozytywny szok!

Czy człowiek będzie posłuszny maszynom?

Technologia rozwija się w imponującym tempie, co z każdym dniem jest coraz bardziej widoczne. Sztuczna inteligencja (AI) sukcesywnie wchodzi w kolejne sfery życia człowieka. Ludzie znajdują coraz nowsze sposoby wykorzystania jej potencjału i zawierzają jej coraz bardziej skomplikowane i ważne zadania. Czy dojdzie do sytuacji, gdy człowiek będzie posłuszny maszynom?

Skip to content