Korekta: Paweł Ruszczak
Trwa sezon ogórkowy, wszyscy powoli kończą wakacje. Jednak to nie obniżyło temperatury sporów politycznych i walki o poparcie społeczne. Oto najnowszy przegląd sondaży parlamentarnych z pierwszej połowy sierpnia. Badania opinii publicznej w tym miesiącu przeprowadziły dwie sondażownie: Pollster dla „Super Expressu” oraz Opinia24.
Sondaż Opinia24
Przeprowadzony w dniach 5-8 sierpnia 2024 roku sondaż wskazuje w pierwszej kolejności na sześciopunktowe prowadzenie Koalicji Obywatelskiej nad Prawem i Sprawiedliwością. To dobra wiadomość dla formacji Premiera Donalda Tuska, która utrzymuje pierwszą pozycję w sondażach od wyborów do Parlamentu Europejskiego. O wiele ciekawszy jest bój o trzecie miejsce na podium. Tutaj prowadzi Konfederacja, ale po piętach depcze jej Trzecia Droga. Ostatnią formacją, która weszłaby do Sejmu, byłaby Lewica, która utrzymuje poparcie w okolicach 8 procent.
- Koalicja Obywatelska – 35,64%
- Prawo i Sprawiedliwość – 29,23%
- Konfederacja – 13,03%
- Trzecia Droga – 11,98%
- Lewica – 8,62%
- Inne partie – 1,47%
Wyłączono 4,9% osób niezdecydowanych i rozdzielono proporcjonalnie między komitety.
Sondaż Pollster
Instytut Badań Pollster (B-) przeprowadził badanie na zlecenie „Super Expressu”. Wykonano je w podobnym czasie, co Opinia24, ale różnica w wynikach jest zauważalna. Liderem po raz pierwszy od czerwcowych wyborów okazuję się być Prawo i Sprawiedliwość. Zwróćmy jednak uwagę, iż PiS oraz Koalicja Obywatelska idą łeb w łeb, a przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego jest bardzo mała. To potwierdzenie trendu, który powtarza się od kilku miesięcy. Na stabilnym trzecim miejscu utrzymuje się Konfederacja. Formacja Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena może liczyć na nawet czternastoprocentowe poparcie. Poza podium Trzecia Droga i Lewica, różnica pomiędzy tymi partiami wynosi 1 punkt procentowy.
- Prawo i Sprawiedliwość – 31,62%
- Koalicja Obywatelska – 31,48%
- Konfederacja – 13,95%
- Trzecia Droga – 10,06%
- Lewica – 9,13%
- Inne partie – 3,76%
(Nie)możliwy wariant?
Jednak najwięcej rozgłosu w mediach zyskał drugi wariant tego sondażu, gdy rozdzielono Trzecią Drogę na PSL i Polskę 2050. Tutaj na prowadzenie wychodzi Koalicja Obywatelska, jednak poparcie dla dwóch największych sił politycznych jest trochę niższe w porównaniu z pierwszym wariantem. Z kolei na trzecim miejscu utrzymuje się Konfederacja (14,43%). W tym wariancie, czwartą siłą polityczną jest Lewica, której to poparcie, w porównaniu z pierwszym wariantem, prawie się nie zmieniło. Największą uwagę przykuwają wyniki Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Gdyby obie te partie zdecydowały się pójść do wyborów osobno, to partia Szymona Hołowni weszłaby do Sejmu z prawie 9-procentowym poparciem. Jednakże PSL nie przekroczyłby progu wyborczego, a ich poparcie wyniosłoby zaledwie 1,7%. Gdyby ta sytuacja powtórzyła się w następnych wyborach, to partia Władysława Kosiniaka-Kamysza nie tylko opuściłaby ławy poselskie, ale także nie mogłaby ubiegać się o finansowanie z budżetu państwa. Na tak niskie poparcie dla ludowców może wpływać społeczne niezadowolenie wobec działań partii, np. w sprawach światopoglądowych oraz to, że elektorat Trzeciej Drogi jest bardziej liberalny niż PSL może sądzić.
- Koalicja Obywatelska – 31,16%
- Prawo i Sprawiedliwość – 30,41%
- Konfederacja – 14,43%
- Lewica – 9,03%
- Polska 2050 Szymona Hołowni – 8,80%
- Polskie Stronnictwo Ludowe – 1,67%
- Inne partie – 4,50%
Koniec wakacji oznacza także początek nowego sezonu politycznego, który zakończy się wraz z wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. Która z dwóch największych sił utrzyma swoją dominację? A może nastąpią zmiany na kolejnych miejscach tego politycznego wyścigu? O tym na pewno napiszemy.
źródło grafiki z tła: Newsweek