Przejdź do treści
Strona główna » Politics Now na II edycji nagrody “Ibisa”. Przedstawiamy nasze zgłoszenia!

Politics Now na II edycji nagrody “Ibisa”. Przedstawiamy nasze zgłoszenia!

Zdjęcie tytułowe: SDRP Oddział Warszawski

Wstęp napisał: Łukasz Cieśliński

UWAGA! Materiały w artykule wymienione zostały w kolejności losowej!

Już w tę środę, 12 czerwca 2024 o godzinie 11 przy ulicy Foksal 3/5 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Warszawski rozpocznie się II edycja nagrody im. Andrzeja “Ibisa” Wróblewskiego dla młodych dziennikarzy.

Wręczone zostaną dyplomy zwycięzcom i podziękowania za uczestnictwo, a galę uświetni mini-koncert Elżbiety Wojnowskiej. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Światowy Kongres Polaków. Zarząd Oddziału Warszawskiego SDRP, inicjator i organizator Konkursu serdecznie zaprasza do Domu Dziennikarza (sala B) – wstęp wolny.

Przedstawiamy Wam prace konkursowe zgłoszone przez młodzieżową redakcję Politics Now będącą jednym z patronów medialnych zarówno I, jak i II edycji nagrody młodych im. Andrzeja “Ibisa” Wróblewskiego.

Julia Cukrowska: “Co z nowelizacją ustawy o zawodzie psychologa?

Artykuł omawia długo wyczekiwany przez środowisko psychologiczne projekt nowelizacji ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Porusza najważniejsze kwestie jakich brakuje w obecnie obowiązującej regulacji prawnej oraz przedstawia zagrożenia związane z brakiem zmiany prawa. Artykuł stanowił debiut Julii jako felietonistki redakcji Politics Now

Artykuł Julii przeczytasz w niniejszym załączniku:

Maja Ciężkowska: “Kilka dni wolności, czyli niezapomniana wyprawa rowerowa jako pomysł na wakacje 2024”

Materiał opowiada o niezwykłej i wyjątkowej trasie rowerowej Eurovelo (R10). Prowadzi od najważniejszych aspektów przygotowawczych do kilkudniowej wyprawy, przez najważniejsze informacje o szlaku do najciekawszych miejsc, które po drodze warto zwiedzić. Jest to jednocześnie krótki przewodnik dla rowerowych miłośników oraz relacja pisana na podstawie własnych doświadczeń.

Artykuł Mai przeczytasz w poniższym załączniku:

Natan Chwalewski: “Big Cyc | Działalność opozycyjna | Polityka w Polsce | Krzysztof Skiba” z cyklu “Rozmowa Dnia”

Materiał to dwugodzinna, wyczerpująca rozmowa z Krzysztofem Skibą, która dotyczy działalności opozycyjnej i studenckiej za czasów PRL. Poruszona zostaje tematyka muzyki rokowej, a całokształt kręci się wokół satyrycznej działalności łódzkiej Pomarańczowej Alternatywy – Galeria Działań Maniakalnych.

Wywiadu Natana wysłuchasz w poniższym załączniku:

Zuzanna Kostrzewska: “Młodzi ludzie w polityce: od apatii do aktywizmu”

Artykuł stanowi obiektywny, pełen chłodnej analizy obraz polskiego pokolenia wchodzącego w fazę decydowania o losach kraju. Autorka we wstępie zaznacza, iż “Współczesna polityka stoi przed wyzwaniem zaangażowania młodych ludzi, którzy wydają się coraz bardziej oderwani od życia publicznego. Apatia polityczna wśród nich stała się powszechna, ale mimo wszystko można ją przekształcić w aktywne uczestnictwo w życiu politycznym”.

Artykuł Zuzanny przeczytasz w poniższym załączniku:

Agnieszka Żylińska: “Czy przyszłość jest kobietą?”

Felieton jest subiektywnym spojrzeniem autorki na rolę kobiet w polityce, historię walki o równość płci w Polsce i na świecie, a także buduje nadzieje na rozwój praw kobiet w polityce, biorąc pod uwagę liczne czynniki i hipotetyczne możliwości.

Drogę kobiet do pozyskiwania praw można porównać do wspinaczki na Olimp – długa i żmudna, przeplatana kontrowersjami i zagłuszeniami ze strony opozycji. W tym tekście znajdziecie rys historyczny, pierwszą wielką, która nie bała się walczyć i garść statystyk, pochodzących z najnowszych badań prowadzonych przez organizacje pozarządowe oraz stawicie czoło pytaniu „Czy przyszłość jest kobietą?”.

Felieton Agnieszki przeczytasz w poniższym załączniku:

Kacper Lach: “O polskiej polityce kolejnych słów kilka | Rafał Chwedoruk | #RozmowaDnia”

Rozmowa redaktora Kacpra Lacha będąca drugą częścią bogatej, rozbudowanej tematycznie debaty z profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, Rafałem Chwedorukiem. Nie zabrakło tematów aktualnych, roztaczania wizji przyszłości, lecz także bogata analiza dorobku poprzednich rządów czy rozliczenia wydarzeń wpływających na naszą teraźniejszość.

Wywiadu Kacpra wysłuchasz w poniższym załączniku:

Martyna Kucybała: “Świat nie płacze po Ujgurach”

Autorka opowiada przykrą i bolesną historię chińskiej mniejszości narodowej będącą ofiarą ciągłych represji państwa i ograniczania ich praw obywatelskich. Jak sama pisze w swoim artykule, “W chińskim regionie Sinciang, na oczach całego świata, rozgrywa się dramat milionów Ujgurów, należących do muzułmańskiej mniejszości w tym kraju. Ujgurzy żyją w obozach koncentracyjnych i są wykorzystywani do przymusowej pracy. Pekin dopuszcza się ludobójstwa na olbrzymią skalę, o którym ciężko pomyśleć, że mogłoby mieć miejsce w XXI wieku”.

Felieton Martyny przeczytasz w poniższym załączniku:

Łukasz Cieśliński: “Juan Peron – argentyński wybawiciel czy zamordystyczny dyktator?” cz. 1 i cz. 2

Autor w podzielonym na dwie części felietonie przybliża czytelnikom sylwetkę jednego z najsłynniejszych polityków Ameryki Południowej będącego, dla jednych, przykładem męża stanu i wybawiciela kraju, dla drugich przedstawiciela skrajnych, populistycznych, pełnych agresji i braku szacunku dla drugiego człowieka poglądów. Tekst przedstawia życiorys Perona, jego trudne losy, sukcesy, porażki i roztacza pytanie, jak powinniśmy rozliczać polityków za ich dorobek.

Felieton Łukasza przeczytasz w poniższych załącznikach:

Kamila Szymczak: “Rolnicy protestowali w ciągu ośmiu ostatnich lat”

Artykuł jest swoistym researchem kwestii strajku rolników, które nasiliły się na początku tego roku. Odpowiada na zasadnicze i często podnoszone pytanie przez osoby nieprzychylne lub nie znające tematu, a mianowicie: “gdzie byliście przez osiem ostatnich lat?!”. Wywód rozpoczyna się od chwili objęcia władzy w Polsce przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli od 2015 roku. Niemal rok w rok miał miejsce protest rolniczy. Artykuł pokazuje zatem, że prosty rolnicze nie stanowią sprzeciwu wobec obecnej władzy w Polsce, tylko niekorzystnym regulacjom europejskim uderzającym w rolników całej Unii Europejskiej.

Artykuł Kamili przeczytasz w poniższym załączniku:

Milan Kwiatkowski: “Plan Polski2050 na obecną kadencję, działania Marszałka Hołowni | Michał Sochalski | #RozmowaDnia”

Wywiad przeprowadzony przez redaktora Milana z członkiem młodzieżowego odłamu partii politycznej Polska 2050, a prywatnie redaktorem polskiego fanclubu zespołu piłkarskiego West Ham United. W czasie rozmowy dyskutanci prowadzą nieskrępowaną analizę młodego pokolenia w polityce, stawiają tezy na temat przyszłości polskiej polityki, a także odnoszą się do aktualności polskiej polityki.

Wywiadu Milana wysłuchasz w poniższym załączniku:

Martyna Jakubowska: “Rola wojewody oraz radnego miasta | Krzysztof Makowski | #RozmowaDnia”.

W rozmowie Martyny były wojewoda łódzki, Krzysztof Makowski, rozlicza się ze swojej politycznej kariery, streszcza plany na rozwój Łodzi, a także odnosi się do krytyki Koalicji 15 października. Opowiada, na czym polega praca w samorządzie, a także wyraża swoje opinie na temat rozwoju edukacji w Polsce.

Wywiadu Martyny wysłuchasz w poniższym załączniku:

Klara Bukalska: “Kompozytor na miarę naszych czasów”

Autorka, zapalona fanka tańca i muzyki, w swoim felietonie ocenia rynek muzyki poważnej i zachęca do poszerzania swoich muzycznych horyzontów, opisując ulubionego muzyka. Jak sama mówi o swoim tekście, “Smutny pan przy fortepianie grający melodie z trudnymi do wymówienia nazwami – tak wiele ludzi postrzega muzykę klasyczną. Osoby doceniające muzykę w pięknej, klasycznej postaci oczywiście dostrzegają moc takich utworów. Jednak wychodząc naprzeciw postępowi technologicznemu i wymaganiom publiki, która to domaga się coraz to większych wrażeń na scenie, pojawia się taki twórca jak Havasi”.

Felieton Klary przeczytasz w poniższym załączniku:

Paweł Ruszczak: “Joe wcale nie taki sleepy, czyli orędzie o stanie państwa”

Autor, mieszkający okresowo w USA i znający amerykańską politykę jak własną kieszeń, opowiada czytelnikom o corocznym “Orędziu o Stanie Państwa”, czyli sprawozdaniu Prezydenta USA do obywateli; jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych za oceanem. Przedstawia kontekst historyczny oraz reperkusje w kontekście tegorocznych wyborów prezydenckich w USA.

Artykuł Pawła przeczytasz w poniższym załączniku:

Za korektę wszystkich tekstów odpowiedzialny był Zespół Korektorski redakcji Politics Now w składzie: Małgorzata Nowak, Kamila Szymczak i Wojciech Przeniczka. Rozmowy przeprowadzone na kanale YouTube redakcji organizowane były przez pion działu Talk oraz zarząd redakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content