Przejdź do treści
Strona główna » Kto wygra wybory? Oficjalna prognoza

Kto wygra wybory? Oficjalna prognoza

Polska jako jeden z niewielu krajów Unii Europejskiej podzielona jest na okręgi wyborcze do europarlamentu. U nas jest ich najwięcej, bo aż13. Wybieramy w nich od 2 (okręg nr 2) do 7 (okręg nr 11) europosłów. Podział mandatów ustalany jest według metody D’Hondta, tak jak w przypadku wyborów do Sejmu. Podobnie jak przy wyborach do niższej izby parlamentu obowiązuje próg 5 proc.

Po podziale mandatów na partie, przy pomocy metody Hare’a-Niemeyera (uwzględniając frekwencję) dzieli się mandaty w poszczególnych okręgach. Oznacza to, że w okręgu takim jak nr 2, gdzie wybieranych jest dwóch europosłów, przy odpowiednim rozkładzie głosów i niskiej frekwencji może nie być ani jednego europosła.

Prognoza ogólnokrajowa

Poniżej przedstawiamy prognozowane wyniki niedzielnych wyborów.

  • Koalicja Obywatelska – 34,18% (19 mandatów)
  • Prawo i Sprawiedliwość – 33,12% (18 mandatów)
  • Trzecia Droga – 11,35% (6 mandatów)
  • Konfederacja – 10,88% (6 mandatów)
  • Lewica – 8,11% (4 mandaty)
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 1,78%
  • PolEXIT – 0,33%
  • inne partie – 0,25%

Dział sondaży opracował powyższą prognozę na podstawie ostatnich sondaży, trendów i szacowanej frekwencji, która to ma wynieść około 35%. Znacznie niższa frekwencja przełożyć się ma głównie na wyższe poparcie dla Konfederacji, która wbrew prognozom z początku roku, może liczyć na wprowadzenie aż 6 europosłów. A jak to będzie wyglądało w okręgach? Proszę zobaczyć!

Poszczególne okręgi wyborcze

Większość okręgów jest tworzonych bezpośrednio przez województwa, jednakże niektóre są tworzone przez 2 z nich (np. okręg 13 to woj. Lubuskie i Zachodniopomorskie), z kolei okręgi 4 i 5 wchodzą w skład zaledwie jednego (woj. Mazowieckie). Z kronikarskiego obowiązku muszę wspomnieć, iż jedynie 4 kraje UE (w tym Polska) dzielą swoje państwo na okręgi podczas Eurowyborów. Pozostałe kraje uznają całe swoje terytorium jako jeden wielki okręg wyborczy, i to też jest bazą do przeliczania mandatów.

Jak w tym roku będzie wyglądał rozkład ilości mandatów w okręgach, a także przydział partyjny? Zapraszamy do lektury!

Nr 1: KO 2 mandaty, PiS 1
Nr 2: KO 1 mandat, PiS 1
Nr 3: KO 2 mandaty, PiS 1
Nr 4: KO 3 mandaty, PiS 1, Lewica 1
Nr 5: PiS 2 mandaty, KO 1, TD 1
Nr 6: KO 1 mandaty, PiS 1
Nr 7: KO 2 mandaty, PiS 1, TD 1, Konfederacja 1, Lewica 1
Nr 8: PiS 2 mandaty, TD 1
Nr 9: PiS 2 mandaty, Konfederacja 1
Nr 10: PiS 3 mandaty, KO 2, Konfederacja 2, TD 1
Nr 11: KO 2 mandaty, PiS 1, TD 1, Konfederacja 1, Lewica 1
Nr 12: KO 1 mandat, PiS 1, Konfederacja 1, Lewica 1, TD 1
Nr 13: KO 2 mandat, PiS 1

Nasza prognoza zwraca uwagę na dużą polaryzację. Prawo i Sprawiedliwość, w naszej prognozie zdobywa zaledwie o jednego europosła mniej, jednakże wygrywa zaledwie w 4 okręgach na 13. Jak to możliwe? Otóż w tychże okręgach prognozujemy ich zdecydowane zwycięstwo, na tyle deklasujące, iż KO wedle naszej prognozy nie obejmie żadnego mandatu ani na Podkarpaciu, ani na Lubelszczyźnie.

Kolejną ciekawostką jest fakt, iż pozostałe komitety mają bardzo zbliżone okręgi biorące, tzn. kandydaci z tychże ugrupowań uzyskają mandat w tych samych okręgach. Mowa tu szczególnie o okręgach nr 10, 11 i 12. Stanie się tak, albowiem zagmatwany system wyborczy tak właśnie rozkłada mandaty, iż, w skrócie mówiąc, są wielkie okręgi premiują ich liczbę.

My tymczasem się żegnamy i zapraszamy do obserwowania nas nie tylko w tę niedzielę!

dział sondaży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content