Przejdź do treści
Strona główna » Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024

Korekta: Małgorzata Nowak

Zdjęcie tytułowe: PAP/J.Turczyk/CC

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) są jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w Unii Europejskiej (UE). Co pięć lat obywatele UE mają możliwość wyboru swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich interesy na poziomie europejskim. Nadchodzące wybory w 2024 roku będą szczególnie istotne ze względu na wyzwania, przed którymi stoi UE. Wybory do PE mają duże znaczenie także dla Polski jako członka UE od 2004 roku.

DATA WYBORÓW

Wybory do PE w 2024 roku odbędą się od 6 do 9 czerwca. Są one rozłożone na kilka dni, aby uwzględnić różnice w procedurach wyborczych i tradycjach poszczególnych państw członkowskich. W Polsce głosowanie zostanie przeprowadzone 9 czerwca.

SYSTEM WYBORCZY

System wyborczy stosowany w wyborach do PE różni się w zależności od kraju, ale wszystkie jego warianty muszą być zgodne z pewnymi podstawowymi zasadami określonymi przez prawo UE. Większość krajów stosuje system proporcjonalny, co oznacza, że liczba mandatów przyznawana poszczególnym partiom jest proporcjonalna do liczby głosów, które otrzymały. W niektórych krajach stosowane są również progi wyborcze, które partie muszą przekroczyć, aby uzyskać mandaty.

REJESTRACJA WYBORCÓW I GŁOSOWANIE

Obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, mają prawo do głosowania. Mogą oni głosować w miejscu zamieszkania w Polsce lub za granicą (pod warunkiem zarejestrowania się w odpowiednim konsulacie). W Polsce głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych, które są otwarte od godziny 7:00 do 21:00.

GŁÓWNE PARTIE I KANDYDACI

W wyborach do PE w 2024 roku wezmą udział główne polskie partie polityczne, takie jak Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Lewica (SLD, Wiosna, Razem), Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) oraz Konfederacja. Każda z tych partii przedstawi swoich kandydatów oraz program wyborczy dotyczący kluczowych kwestii, takich jak polityka europejska, gospodarka, klimat, migracja i prawa obywatelskie.

W najnowszym sondażu partyjnym przeprowadzonym na zlecenie „Wydarzeń” Polsatu największym poparciem według badania pracowni IBRiS cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (30,1%). Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywa o włos z Koalicją Obywatelską, która otrzymała 29,5% poparcia. Na 3. miejscu melduje się wspólna lista Trzeciej Drogi z 10,7% poparcia. Tuż za podium jest Konfederacja, którą popiera 9,5% respondentów.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA WYBORCZE

  1. Zmiany klimatyczne: działania na rzecz ochrony środowiska i realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu.
  2. Migracja: polityka migracyjna UE i zarządzanie kryzysami migracyjnymi.
  3. Gospodarka: wzrost gospodarczy, polityka przemysłowa i innowacje technologiczne.
  4. Demokracja i praworządność: praworządność w Polsce i innych krajach członkowskich oraz rola UE w jej ochronie.
  5. Polityka społeczna: równość, prawa pracownicze i polityka socjalna na poziomie europejskim.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO NADCHODZĄCYCH WYBORÓW?

Aby skorzystać z prawa do głosowania, warto śledzić kampanie wyborcze, programy partii i kandydatów. Ważne jest również upewnienie się, że jesteśmy zarejestrowani w odpowiednim spisie wyborców, zwłaszcza jeśli zamierzamy głosować za granicą. W sytuacji, gdy chcemy jednorazowo zagłosować poza miejscem zameldowania lub poza miejscem zamieszkania, w którym jesteśmy zarejestrowani, powinniśmy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek taki musi zawierać nazwisko i imię, numer PESEL, obywatelstwo oraz adres pobytu w dniu wyborów. Wniosek można złożyć najpóźniej do 6 czerwca, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

ZNACZENIE WYBORÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO DLA POLSKI

Wybory do PE są ważnym elementem demokratycznego procesu w Polsce, ponieważ pozwalają obywatelom na bezpośrednie wpływanie na politykę europejską. Wyniki wyborów będą miały wpływ na to, jakie decyzje będą podejmowane w Brukseli i Strasburgu w kwestiach kluczowych dla Polski. Polscy europosłowie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu legislacji unijnej, budżetu UE oraz polityk sektorowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content