Przejdź do treści
Strona główna » Podsumowanie tygodnia (1.04-8.04)

Podsumowanie tygodnia (1.04-8.04)

Polska: Julia Panicz

 1. W niedzielę (7 kwietnia) Polacy wybrali władze lokalne. Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,94 proc. W sejmikach największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (34,3 proc.). Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska (30,6 proc.). Podium zamknęła Trzecia Droga z wynikiem 14,3 proc. Konfederacja w koalicji z Bezpartyjnymi Samorządowcami otrzymała 7,2 proc. głosów, a Lewica – 6,3 proc. Na Bezpartyjnych Samorządowców zagłosowało 3 proc. wyborców, a 4,3 proc. zdecydowało się na wybór innego komitetu.
 2. Wybory samorządowe okazały się przełomowe w Gdyni, gdzie po 26 latach z urzędem pożegnał się Wojciech Szczurek. Polityk został po raz pierwszy wybrany na prezydenta miasta w latach 90. przez radę miejską. Następnie wygrywał każde wybory samorządowe w pierwszej turze. Tym razem mieszkańcy zadecydowali inaczej. W Gdyni odbędzie się druga tura, w której zmierzy się Aleksandra Kosiorek oraz Tomasz Szemiot.
 3. Kolejna ofiara inwigilacji Pegasusem. Jacek Karnowski, były prezydent Sopotu a obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej, przekazał, że otrzymał informacje z prokuratury o tym, że był podsłuchiwany.

Skandynawia: Julia Panicz

 1. Norwegia postanowiła zwiększyć wydatki na obronność. W piątek (5 kwietnia) tamtejsi politycy przedstawili 12-letni plan dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa. Ma on kosztować 56 mld. Dolarów. „Potrzebujemy obrony, która jest odpowiednia do celu w obecnym środowisku bezpieczeństwa” – powiedział premier Jonas Gahr Store.
 2. Władimir Putin poinformował, że zamierza rozmieścić rosyjskie wojska tuż przy granicy z Finlandią. Jak uważają komentatorzy, ma to być „zemsta” za przystąpienie tego kraju do sojuszu NATO.

Węgry: Kamila Szymczak

 1. 6 kwietnia 2024 r. na ulicach Budapesztu pojawił się tłum, jakiego stolica Węgier nie widziała od czasu obalenia komunizmu w 1989 r. Zebrani protestowali przeciwko hipokryzji rządów Viktora Orbana. Lider protestu – Peter Magyar – jest kreowany na przywódcę potężnej opozycji wobec FIDESZu.

Kultura: Maja Ciężkowska

 1. Powiększa się grono miliarderów
  To właśnie magazyn „Forbes” poinformował świat o wartości majątku Taylor Swift. Piosenkarka znalazła się w zestawieniu magazynu z kwotą w wysokości 1.1 mld dolarów. Co zostało wyraźnie podkreślone, artystka dorobiła się tego majątku tylko i wyłącznie za pośrednictwem swojej muzyki, co czyni ją pierwszą miliarderką, której udało się to osiągnąć. Nie znajduje się jednak blisko podium listy miliarderów, bowiem ze swoim 1.1 miliarda dolarów zajęła dokładnie 2546 miejsce.
 2. Nowe oblicza Pałacu Buckingham
  Już od lipca i sierpnia tego roku, turyści, w ramach wycieczek z przewodnikiem, będą mieli możliwość odwiedzić wschodnie skrzydło pałacu Buckingham. Jego powstanie sięga połowy XIX w., czyli czasów panowania Królowej Wiktorii. Zwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się m.in. meblom, które niegdyś stanowiły własność króla Jerzego IV w jego pałacu w Brighton. Liczba wycieczek będzie ograniczona, a zakup biletów będzie możliwy od 9 kwietnia.
 3. Zmarła Zofia Kucówna
  6 kwietnia Związek Artystów Scen Polskich poinformował o śmierci aktorki. Zofia Kucówna miała swój udział w polskich serialach (m.in. „Barwy szczęścia”), a także filmach („Syzyfowe prace”, „Deszczowy lipiec”). Miała 90 lat. Jeszcze w zeszłym roku została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, która została jej przyznana za całokształt jej twórczości.

Strefa Gazy: Grzegorz Jerzy Gniady

 1. 7 kwietnia 2024 roku, palestyński aktywista, filozof, pisarz i więzień polityczny Walid Daka zmarł w izraelskim więzieniu w wyniku zaniedbań medycznych. Walid Daka przybywał w izraelskich więzieniach od 38 lat. W 2023 roku izraelski sąd przedłużył mu karę więzienia o dwa następne lata. Odmówiono mu także leczenia.
 2. W Khan Yunis spod gruzów zniszczonych, spalonych i wysadzonych w powietrze domów wydobyto dziesiątki ciał palestyńskich ofiar cywilnych. W Khan Yunis ciała są rozrzucone w wielu miejscach, a inne ciała znajdują się pod gruzami z powodu braku sprzętu do kopania i ratownictwa w Gazie. Rzecznik Obrony Cywilnej w regionie południowym, Muhammad Al-Mughir, powiedział: Dyrekcja Generalna Obrony Cywilnej w Khan Yunis wraz ze wszystkimi swoimi załogami rozpoczęła proces wydobywania ciał ofiar po wycofaniu się armii izraelskiej z prowincji. Podkreślił, że większość ciał uległa rozkładowi na skutek długiego okresu najazdu syjonistów. Z kolei Generalna Dyrekcja Obrony Cywilnej zaapelowała do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o podjęcie działań w celu zapewnienia „Baqira” do pomocy w wydobyciu ciał spod gruzów zburzonych domów.

Bliski Wschód: Martyna Kucybała

 1. Syryjczycy przeciwni Assadowi protestują przeciwko torturom w więzieniach stosowanym przez grupę zbrojną Hay’et Tahrir al-Sham, powiązanej z Al-Kaidą. Pomimo niebezpieczeństwa w ostatnich tygodniach mieszkańcy północno-zachodniej Syrii wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko grupie zbrojnej utworzonej z separatystycznej frakcji Al-Kaidy.
 2. Jedna osoba nie żyje, a cztery inne zostały ranne w wyniku starć w powyborczych zamieszkach w północno-wschodniej Turcji. We wtorek wieczorem protesty rozprzestrzeniły się także w innych południowo-wschodnich prowincjach Turcji po tym, jak władze tureckie uniemożliwiły nowo wybranemu burmistrzowi z prokurdyjskiej partii DEM objęcie stanowiska w mieście Van.
 3. 100 tysięcy ludzi zebrało się w sobotę w Tel Avivie, by zaprotestować przeciwko Benjaminowi Netanjahu oraz wojnie w Gazie. Podczas protestu doszło do niebezpiecznego zdarzenia: samochód wjechał w demonstrantów. 7 osób zostało rannych.
 4. Izraelskie siły bezpieczeństwa odzyskały ze Strefy Gazy ciało obywatela Izraela i Polski — Elada Katzira. Katzir, sąsiad przetrzymywanego przez Hamas polskiego obywatela Alexa Dancyga, został porwany 7 października z kibucu Nir Or i zamordowany przez terrorystów prawdopodobnie już w styczniu.

Azja: Grzegorz Jerzy Gniady

 1. Silne trzęsienie ziemi o sile ponad 7 stopni w skali Richtera nawiedziło Tajwan, powodując śmierć co najmniej dziewięciu osób i rany u ponad 900 innych. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym, 25 km na południowy wschód od miasta Hualien. Wstrząsy spowodowały zawalenie się budynków i osunięcia ziemi, uniemożliwiając kontakt z ponad 50 osobami. Usługi publiczne zostały zawieszone, a wojsko zostało wysłane w celu udzielenia pomocy. Wartościowe fabryki chipów na wyspie odnotowały pewne szkody, ale bezpieczeństwo elektrowni jądrowych jest zachowane. Władze ostrzegają przed możliwością kolejnych wstrząsów w najbliższych dniach.
 2. Korea Północna przeprowadziła udany test nowego pocisku hipersonicznego napędzanego paliwem stałym. Kim Dzong Un ogłosił plany wykorzystania tego rodzaju paliwa do wszystkich rakiet zasięgu. Dotychczasowy program opierał się na paliwie ciekłym, co komplikuje logistykę i czas przygotowania do startu. Zmiana na paliwo stałe ma uprościć proces i zwiększyć ukrycie pocisków. Eksperci zastanawiają się, jak ta zmiana wpłynie na istniejące arsenały broni północnokoreańskiej. Test jest także postrzegany jako próba wpłynięcia na wybory parlamentarne w Korei Południowej.

Włochy: Łukasz Cieśliński

 1. Tydzień temu odnotowano we Włoszech ruchy sejsmiczne, a w tym tygodniu Etna znów dała o sobie znać. Nie, spokojnie, wulkan nie wybuchnął, ale okoliczni mieszkańcy i fani wulkanów zostali nagrodzeni niecodziennymi obrazkami natury. Wultan Etna zaczął wypuszczać dymne pierścienie. Jak tłumaczą wulkanolodzy, zjawisko to powstaje wyłącznie w określonych warunkach, a sycylijski wulkan emituje ich najwięcej na świecie. Pierśnienie powstały, gdyż w regionie Bocca Nuova, jednego z czterech szczytowych kraterów Etny, pojawiło się wulkaniczne zapadlisko. Cechuje się ono regularnym, okrągłym kształtem, co sprzyja powstawaniu jednego z najbardziej efektownych zjawisk wulkanicznych, zbudowanych z wulkanicznych gazów i pyłów. Są widoczne, gdy bąble lawowe pękają, wypuszczając opary. Ostatnia duża erupcja we Włoszech miała miejsce w grudniu ubiegłego roku.
 2. Policja we Włoszech we współpracy z policją innych krajów Europy przejęła luksusowe mieszkania, wille, zegarki i samochody sportowe w czasie nalotów na siatkę oszustów. Przestępcy w latach 2021-2023 mieli składać fałszywe bilanse przedsiębiorstw i zeznania podatkowe, aby wykazać, że ich firmy kwalifikują się do otrzymania wsparcia od państwa. Jedna z włoskich grup jest podejrzewana o defraudację 500 mln euro wsparcia finansowego z włoskiego funduszu naprawczego związanego z COVID-19.
 3. Niepokojące wieści dla włoskiego wice premiera. W ubiegłym tygodniu włoski parlament rozpoczął prace nad przedłożeniem wotum nieufności wobec Matteo Salviniego z racji jego powiązań z partią Władimira Putina. Oświadczenie wydano w czasie, gdy parlament przygotowywał się do debaty nad wotum nieufności wobec Salviniego, złożonym przez lewicową i centrową opozycję, które twierdzą, że brak wycofania się z porozumienia lub wyrażanie podziwu wobec Putina czyni go niezdolnym do sprawowania rządów. Liga Północna odcina się od powiązań Salviniego z Rosją i stwierdziła, że porozumienie z Jedną Rosją nie przyniosło konkretnych inicjatyw i zwróciła uwagę, że przed inwazją na Ukrainę liczne włoskie rządy zacieśniały więzi z Putinem, zarzucając opozycji hipokryzję. We włoskiej debacie publicznej oczekuje się, że wotum nieufności wobec Salviniego zostanie odrzucone, jednak jakiekolwiek głosy przeciwko niemu ze strony partii centroprawicowych mogą podsycić napięcia w rządzie.

Chiny: Rafał Wącław

 1. Silne trzęsienie ziemi o sile ponad 7 stopni w skali Richtera nawiedziło Tajwan, powodując śmierć co najmniej dziewięciu osób i rany u ponad 900 innych. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym, 25 km na południowy wschód od miasta Hualien. Wstrząsy spowodowały zawalenie się budynków i osunięcia ziemi, uniemożliwiając kontakt z ponad 50 osobami. Usługi publiczne zostały zawieszone, a wojsko zostało wysłane w celu udzielenia pomocy. Wartościowe fabryki chipów na wyspie odnotowały pewne szkody, ale bezpieczeństwo elektrowni jądrowych jest zachowane. Władze ostrzegają przed możliwością kolejnych wstrząsów w najbliższych dniach.
 2. Korea Północna przeprowadziła udany test nowego pocisku hipersonicznego napędzanego paliwem stałym. Kim Dzong Un ogłosił plany wykorzystania tego rodzaju paliwa do wszystkich rakiet zasięgu. Dotychczasowy program opierał się na paliwie ciekłym, co komplikuje logistykę i czas przygotowania do startu. Zmiana na paliwo stałe ma uprościć proces i zwiększyć ukrycie pocisków. Eksperci zastanawiają się, jak ta zmiana wpłynie na istniejące arsenały broni północnokoreańskiej. Test jest także postrzegany jako próba wpłynięcia na wybory parlamentarne w Korei Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content