Witamy Was w nowej formule Podsumowania Tygodnia! Jak na razie wszystko w pieleszach, ale już niedługo zobaczycie nas w pełnej krasie!
Polska: Julia Panicz i Zuzanna Kostrzewska
- Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą wprowadzenia tabletki „dzień po” bez recepty dla kobiet od 15 roku życia. W uzasadnieniu podano, że „prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców”. Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, zapowiedziała, że tabletka będzie i tak dostępna od 1 maja, a rząd ma „plan B”.
- Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wtorek 26 marca przeszukali domy kilkoro polityków Suwerennej Polski, a w tym lidera ugrupowania Zbigniewa Ziobry. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym wydatkowania Funduszu Sprawiedliwości. Na ten moment służby nie przekazały, czy w wyniku akcji udało się zebrać jakieś dowody. Wiadomo jednak, że w domu byłego ministra sprawiedliwości odnaleziono teczkę z oryginałami akt i dokumentów dotyczących sprawy jego ojca.
- Artykuł Wirtualnej Polski dot. prokuratorki Ewy Wrzosek wywołał burzę. Według ustaleń dziennikarzy Wrzosek w listopadzie 2023 roku złożyła w sądach wnioski, które miały na celu zablokowanie działań PiS w mediach publicznych. Przypomnijmy, że w tamtym czasie, gdy wiadomo było, że władzę przejmie koalicja Lewicy, KO i Trzeciej Drogi, PiS próbował „zabetonować” media publiczne. WP poinformowało, że pisma złożone przez Wrzosek powstawały nie tylko poza siedzibą prokuratury, ale w biurze prywatnej kancelarii. Miały także zostać złożone bez zgody ówczesnej przełożonej prokuratorki.
- Tomasz Siemoniak, koordynator służb specjalnych, na antenie TVN24 poinformował o planach rządu wobec Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jego likwidacja była jednym z elementów umowy koalicyjnej oraz programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Siemoniak przekazał, że zakończyły się prace nad projektem ustawy o likwidacji CBA. „Spodziewam się, że przed wakacjami ten projekt będzie uchwalony” – powiedział.
- Agencji ABW przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję w Warszawie i Tychach. Śledztwo dotyczy powiązań z rosyjską siatką szpiegowską. „Przeprowadzone czynności to wynik międzynarodowej współpracy ABW z szeregiem europejskich służb, skoordynowanej w szczególności z partnerami z Czech. W ich efekcie udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych. Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej” – informuje ABW w oficjalnym komunikacie.
- Szymon Hołownia i Andrzej Duda cieszą się największym zaufaniem społeczeństwa – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Wynik marszałka Sejmu to jednak sukces pyrrusowy, ponieważ szef Polski 2050 zaliczył wyraźny spadek pozytywnych notowań – to samo dotyczy jego koalicjanta, Władysława KosiniakaKamysza. Na czele tabeli nieufności uplasowali się natomiast Jarosław Kaczyński oraz Mateusz Morawiecki.
- Rolnicy zapowiadają po świętach kolejne protesty. Tym razem nie będą jednak blokować dróg, a pojadą przed biura poselskie. Pomysł krytykuje wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
Bliski Wschód/Afryka: Martyna Kucybała
- Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła uchwałę wzywającą do zawieszenia broni w Gazie, a Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu. Jest to pierwszy raz, kiedy Rada wezwała do zawieszenia broni od rozpoczęcia wojny w październiku, po kilku nieudanych próbach. Izrael wstrzymał wylot delegacji do Stanów Zjednoczonych i skrytykował działania USA.
2. Rada Konstytucyjna Senegalu potwierdziła zwycięstwo w wyborach prezydenckich kandydata opozycji Bassirou Diomaye Faye. Faye, antysystemowy kandydat i sojusznik popularnego działacza opozycji Ousmane Sonko, zdobył ponad 54 procent głosów i tym samym w wieku 44 lat został najmłodszym prezydentem w Afryce. Jego zwycięstwo nastąpiło zaledwie 10 dni po zwolnieniu z więzienia.
3. Palestyński premier Mohammad Mustafa utworzył w czwartek nowy gabinet, w którym będzie także pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. Dla Mustafy priorytetem jest natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie się Izraela z Gazy, a także umożliwienie napływu dużych ilości pomocy humanitarnej. Hamas skrytykował mianowanie Mustafy.
4. W „historycznym” orzeczeniu izraelskiego Sądu nakazano rozpoczęcie poboru ortodoksyjnych Żydów do wojska od 1 kwietnia. Sędziowie odrzucili wniosek premiera o dodatkowe 30 dni na rozstrzygnięcie sprawy. Partie charedim ostro skrytykowały decyzję Sądu Najwyższego, a Icchak Goldknopf określił ją jako stanowiącą „poważną krzywdę dla tych, którzy trudzą się w Torze” oraz jako „plamę i hańbę”.
Kultura: Maja Ciężkowska
- Aukcja rekwizytów filmowych miała miejsce w dniach 20-24 marca tego roku. Organizatorem eventu był dom aukcyjny Heritage Auctions, a pierwsze miejsce pod względem ceny oraz zainteresowania zajęły drzwi z filmu Titanic, które w finalnych scenach możemy widzieć jako, dosłownie, deskę ratunkową Rose, graną przez słynną Kate Winslet. Ich nowy właściciel musiał wydobyć z kieszeni 718 750 dolarów, by móc poszczycić się swoim zakupem.
- Już od 26 kwietnia będziemy mieć możliwość, by podziwiać jedyne dzieło słynnego malarza, jakie obecnie znajduje się w polskich zbiorach. Autentyczność „Wiejskich chat pośród drzew” została potwierdzona niedawno, a dzieło, liczące sobie prawie 150 lat, dołączy do wystawy w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Powstało we wczesnym etapie kariery Vincenta van Gogha.
- Świeżo ukończona, nowa kładka pieszo-rowerowa, 28 marca została w końcu oddana do użytku dla warszawiaków oraz turystów. Poszczycić się może 452 metrami długości, które pozwalają podziwiać cichą Wisłę pod sobą. Rafał Trzaskowski uznał obiekt za nową wizytówkę stolicy, a już pierwszego dnia wiele osób zjawiło się, by podziwiać czwartkowy zachód słońca.
Włochy: Łukasz Cieśliński
- Nie ustają problemy włoskich ziem. Kolejne na przełomie ostatnich miesięcy trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Jak poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), trzęsienie miało magniturę 5 w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami. Trzęsienie ziemi zarejestrowano na głębokości około 10 kilometrów. Na szczęście, nie odnotowano zniszczeń ani rannych – zapewnił włoski dziennik “Corriere della Sera”. Dodał, że odnotowano co najmniej sześć wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał magnitudę 2,3. Wstrząsy odczuwalne były wWenecji i Bolonii, w Austrii w Innsbrucku i Linzu, w Niemczech w Monachium, w Chorwacji w Rijece i Zagrzebiu, w Słowenii w Lublanie i w Szwajcarii w Zurychu. Sejsmolodzy informują, że na ten moment nie ma większego zagrożenia wybuchem jednego z włoskich wulkanów.
2. Kolejne zmartwienie dla katolickich wiernych. Nieobecność papieża Franciszka na Drodze Krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek wywołała niepokój nie tylko w Rzymie i Watykanie, ale na całym świecie. O tym, że 87-letni Argentyńczyk nie pojawi się na nabożeństwie, poinformowano dopiero w chwili jego rozpoczęcia. Po tej wiadomości zapanowało poruszenie wśród tysięcy wiernych zgromadzonych w stolicy Włoch. Miejscowa prasa pisze o coraz bardziej kruchym zdrowiu papieża. Co raz głośniej mówi się o tym, iż Bergolgio może pójść w ślady swojego zmarłego poprzednika, Benedykta XVI, i abdykować po upływie 11 lat posługi apostolskiej. Jak informuje przypapieska agencja prasowa, “Papież Franciszek nie wziął w piątek udziału w Drodze Krzyżowej odbywającej się w rzymskim Koloseum, aby chronić swoje zdrowie przed innymi wydarzeniami Wielkiego Tygodnia”.
3. Włoskie ministerstwo obrony nie próżnuje. Włoscy piloci będą w ramach działań sił NATO monitorować przestrzeń powietrzną nad Macedonią Północną. Władze Macedonii Północnej i Włoch podpisały porozumienie w sprawie włączenia włoskiego lotnictwa do natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej nad terenami macedońskimi. Za patrolowanie przestrzeni powietrznej Macedonii Północnej odpowiadały dotąd samoloty sąsiedniej Grecji, z którą z racji sporów terytorialnych między krajami od wielu lat nie panowały przyjacielskie relacje, a które to były bezpośrednim powodem zmiany nazwy kraju z Macedonia na Macedonia Północna w 2019 roku. Ministrowie obrony Macedonii Północnej i Włoch, Slawjanka Petrowska i Guido Crosetto, podpisali w piątek, 26 marca, w Skopje porozumienie w sprawie włączenia włoskiego lotnictwa bojowego do natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej nad Macedonią Północnej – poinformowała agencja Beta.
Strefa Gazy: Grzegorz Jerzy Gniady
- Zostały znalezione ciała palestyńskiej lekarki Yusry Al-Maqadmy i jej syna, doktora Ahmeda Al-Maqadmy. Oboje zostali rozstrzelani przez izraelską armię podczas ataku na kompleks medyczny Al-Shifa i zachodnie obszary Gazy. Tego samego dnia izraelska armia całkowicie zniszczyła szpital Al-Shifa w Gazie. Izraelscy żołnierze podpalili oddział chorób nerek, oddział położniczy, oddział leczenia nowotworów, oddział oparzeń, kostnicę i urządzenia chłodnicze. Zniszczyli został także budynek przychodni lekarskiej. Tym samym szpital Al-Shifa przestał istnieć. O świecie 1 kwietnia 2024 roku, po dokonaniu całkowitego zniszczenia szpitala izraelska armia wycofała się na południowy zachód od Gazy.
- W Gazie nie ma już porodów normalnej wielkości. W XXI wieku dzieje się to w okupowanej Palestynie: „Lekarze nie widzą już w Gazie noworodków normalnej wielkosci. Dominic Allen, urzędnik Funduszu Ludnościowego ONZ ds. okupowane. Palestyny, potwierdził dziś w piątek, że „lekarze nie przyjmują już porodów w normalnych rozmiarach” w Gazie, zauważając, że 180 kobiet cierpiących z powodu głodu i odwodnienia rodzi każdego dnia w Strefie Gazy w wyniku agresji okupacyjnej i oblężenia. Dominic Allen, urzędnik Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych ds. okupowanej Palestyny, powiedział podczas wideokonferencji prasowej z Jerozolimy: „Osobiście opuściłem Gazę w tym tygodniu i przepełniał mnie strach o milion kobiet i dziewcząt w Gazie, o 650 tysięcy w wieku rozrodczym, a zwłaszcza dla 180 kobiet. Rodzą codziennie”. Dominic Allen bije na alarm, ostrzega świat i wysyła apel do społeczności międzynarodowej i Organizacji Narodów Zjednoczonych po tym, jak odwiedził szpitale w północnej Strefie Gazy, które nadal zapewniają opiekę położniczą.
- W izraelskim nalocie na klub Shujaiya, w którym mieszczą się uchodźcy na wschód od miasta Gaza, zginęło 15 osób, a dziesiątki zostały ranne.
- Cytat ze strony izraelskiej syjonistycznej gazety: „Hadashut Hamot”: W Gazie doszło do trudnego zdarzenia. Co najmniej 5 izraelskich helikopterów przetransportowało około 15 rannych żołnierzy i oficerów ze Strefy Gazy do szpitali Soroka, Shaare, Zedek, Belinson i Ichilov. Ich rany były różne, niektóre z nich bardzo poważne. To izraelskie oświadczenie oznacza, że będą ofiary śmiertelne, które zostaną ogłoszone później, zgodnie z naszą wiedzą o izraelskiej metodzie radzenia sobie ze stratami. W ten sposób syjoniści radzą sobie z wiadomościami o swoich stratach. Ci izraelscy żołnierze zostali dzisiaj zabici lub ranni przez pojedynczy palestyński pocisk wystrzelony przez palestyńskiego bojownika ruchu oporu w Gazie.
Chiny: Rafał Wącław
- Niewypłacalność chińskich firm z szarej strefy bankowej, w tym giganta Zhongzhi Enterprise Group, wzbudza obawy na całym świecie. Bankructwo banku Zhongzhi o wartości 64 mld dolarów podkreśla poważne problemy finansowe sektora prywatnego w Chinach. Eksperci ostrzegają przed powolnym wchodzeniem gospodarki chińskiej w stagnację, pomimo deklarowanego wzrostu PKB. Chociaż izolacja Chin od światowych perturbacji może być korzystna, ich problemy mogą prowadzić do dalszej destabilizacji handlu światowego i wzrostu presji na eksport.
2. Nowe wytyczne w Chinach zakazują wykorzystania procesorów amerykańskich producentów, Intela i AMD, oraz systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft w systemach komputerowych administracji państwowej i lokalnej. Zgodnie z informacjami “Financial Times”, nowe dyrektywy mają promować krajowe rozwiązania technologiczne. Chińskie agencje rządowe i firmy państwowe mają do 2027 roku przejść na lokalne technologie, co może wymagać inwestycji sięgających 91 mld USD. To kolejny krok w dążeniu Chin do uniezależnienia się od zagranicznych technologii.