Przejdź do treści
Strona główna » #Cotygodniowy Przegląd Sondaży. Konfederacja na fali

#Cotygodniowy Przegląd Sondaży. Konfederacja na fali

W tle Triduum Paschalne i zbliżająca się wielkimi krokami Wielkanoc, ale politycy nie próżnują. Przed państwem przegląd sondaży parlamentarnych z trzeciego tygodnia marca. W dniach 15-21 marca zostały przeprowadzone dwa badania opinii publicznej w kontekście wyborów parlamentarnych. Jeden z nich to rządowy CBOS (oceniona przez nas na C-) oraz Pollster (oceniona przez nas na B-) dla “Super Expressu”.

Sondaż CBOS

Sondaż CBOS prezentuje bardzo ciekawe wyniki. Na pierwszy rzut oka można zauważyć ponad sześciopunktową przewagę KO nad drugim PiS-em, nie jest to jednak najistotniejsze. Otóż najbardziej ciekawym wynikiem może poszczycić się partia, która właśnie wróciła na podium – Konfederacja. Partia Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena notuje w ubiegłych tygodniach niewielki wzrost poparcia w większości sondaży, lecz to CBOS plasuje tę partię na pozycji, jakiej nie miała od wakacji 2023. Obserwujemy również dalszy spadek poparcia dla Trzeciej Drogi. Problemy w koalicji (szczególnie po stronie Polski 2050) zdają się raczej narastać niźli ustępować. Sama popularność marszałka Szymona Hołowni także zaczęła spadać. Tendencja zniżkowa stała się już faktem, a nie tylko przypuszczeniem, którym była jeszcze na początku miesiaca.

 • Koalicja Obywatelska – 34,94%
 • Prawo i Sprawiedliwość – 28,92%
 • Konfederacja – 15,66%
 • Trzecia Droga – 10,84%
 • Lewica – 9,64%
 • inne partie – 1,21%

Wyłączono 17 % osób niezdecydowanych i rozdzielono proporcjonalnie między komitety.

Sondaż Pollster

Kolejnym badaniem jest to wykonane przez Pollster na zlecenie “Super Expressu”. Sondażownia ta, wedle analizy Politics Now, jest bardziej rzetelna niż wyżej prezentowany CBOS, jednakże do ścisłego podium trochę jej jeszcze brakuje.

 • Prawo i Sprawiedliwość – 32,02%
 • Koalicja Obywatelska – 30,81%
 • Trzecia Droga – 13,57%
 • Konfederacja – 9,88%
 • Lewica – 9,19%
 • inne partie – 4,53%

Jak widzimy, pomimo niewielkiej różnicy czasowej względem wykonania, obydwa sondaże są diametralnie różne. I mowa tu nawet nie o samych wynikach, lecz o kolejności. Zacznijmy od początku, liderem jest… Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo ciekawa zmiana na prowadzeniu może być spowodowana protestami rolników, które spotkały się z poparciem polskiego społeczeństwa, a także partii opozycyjnych. Jest tutaj bardzo możliwy scenariusz istnienia grupy wyborców składającej się na około 5 punktów procentowych w tym badaniu. Ta grupa to osoby o poglądach światopoglądowo prawicowych, niechętne koalicji rządzącej. Nie są one jednak w stanie zdecydować, czy wolą wolnorynkową Konfederację, czy socjalistyczny PiS. To właśnie jest jednym z możliwych powodów fluktuacji. Spójrzmy jednakże raz jeszcze na sondaż, zwracając przy tym szczególną uwagę na styk Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. Także tutaj widzimy przepływy i różnice. Również w tym przypadku możemy mówić o grupie wyborców zdeklarowanych pod względem poglądów, lecz zarazem mającej alternatywę wyborczą.

Które partie wyjdą zwycięsko z obydwu pojedynków? Czy zdołają utrzymać poparcie, czy może będzie się to zmieniać z tygodnia na tydzień? Nie wiem. Wiem za to, że na pewno o tym napiszemy ! A tymczasem zapraszamy do zerknięcia na poprzednią analizę z 2. tygodnia marca.

II korekta: Małgorzata Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content