Przejdź do treści
Strona główna » Zahid Hassan – człowiek, który się nie poddał

Zahid Hassan – człowiek, który się nie poddał

Korekta: Kamila Szymczak II korekta: Małgorzata Nowak

Redakcja techniczna: Łukasz Cieśliński

————————————————————————–

Bangladesz to kraj zielonych ryżowych pól i tropikalnych lasów. W Bengalu od średniowiecza kwitła poezja, teatr i sztuka. Obecnie Bangladesz jest w okowach jednej z najokrutniejszych dyktatur na świecie.

Trzy gatunki polityków

Pierwsi to tyrani, którzy wzbudzają strach i nienawiść, a ich ręce są unurzane we krwi. Drudzy to przywódcy powszechnie lubiani i szanowani, którzy respektują wartości demokratyczne i robią wszystko, by rządzone przez nich kraje się rozwijały. Trzeci to sprytni manipulatorzy. Mówią wiele o demokracji i przeprowadzają niby wolne wybory, ale tak naprawdę są egoistyczni i okrutni, tyle że ich zbrodnie rzadko kiedy wychodzą na światło dzienne. Do tego typu polityków należy obecna premier Bangladeszu, Sheikh Hasina. Porwania, morderstwa, aresztowania i tortury stały się codziennością Bangladeszu.

Źródło: Zahid Hassan

Bangladesz dzisiaj

Bangladesz jest dzisiaj krajem krwi i przemocy. Obrońcy praw człowieka apelują, by świat zainteresował się zbrodniami dyktatora Sheikh Hasina. Europejskie rządy i media jednak milczą. Robią świetne interesy z Bangladeszem. Poza tym w Europie dominuje poprawność polityczna. Sheikh Hasina reprezentuje lewicową i świecką Ludową Ligę Awami, a na Starym Kontynencie od lat panuje moda na tego typu nurty. W Stanach Zjednoczonych opinia publiczna jest podzielona. Wielu polityków, dyplomatów i dziennikarzy żąda od administracji Białego Domu zdecydowanej reakcji, jednak wiele amerykańskich firm zarabia krocie na bengalskich krewetkach, jucie i oleju. Także Japonia ma ścisłe gospodarcze kontakty z bengalskim reżimem. Tam, 2 czerwca 2014 r., gościła Sheikh Hasina. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni udzielił jej pożyczek oraz ekonomicznego wsparcia o łącznej wartości około 6 miliardów dolarów na następne pięć lat!

Sprawa Khaledy Zia Begum

W Bangladeszu nie ustają także represje wobec byłej premier Khaledy Zia Begum, zwanej Matką Demokracji. 3 stycznia 2015 r. Khaleda Zia została umieszczona w areszcie domowym. Pozbawiono ją dostępu do telewizji satelitarnej, telefonu i internetu, a 13 lutego odcięto jej dowóz żywności. Restrykcje wprawdzie zdjęto po jakimś czasie, ale dyktator Sheikh Hasina w tajemnicy przygotowała wobec niej proces sądowy. 8 lutego 2018 r. Khaleda Zia Begum została skazana na 5 lat więzienia za korupcję. Oskarżenia były fałszywe. Dyktator Sheikh Hasina raz na zawsze chciała się pozbyć wybitnej i demokratycznej liderki. W październiku 2018 r. dołożono jej jeszcze 10 i 7 lat w dwóch kolejnych fałszywych sprawach. Khaleda Zia Begum cierpi na niedowład prawej ręki, nadciśnienie, cukrzycę i chorobę serca. Wykryto u niej także marskość wątroby. Porusza się na wózku inwalidzkim. Władze więzienia odmawiały jej specjalistycznego leczenia. 25 marca 2020 r. Khaleda Zia Begum została zwolniona z więzienia na sześć miesięcy pod warunkiem, że pozostanie w swoim domu i nie będzie opuszczać kraju. Od tego czasu areszt domowy jest przedłużany. Te metody zastosowano w stosunku do byłego przywódcy państwa, który jest znany na świecie.

Represje wobec obrońców praw człowieka

Obrońcy praw człowieka i działacze Bangladeskiej Partii Nacjonalistycznej (BNP) poddawani są jeszcze surowszym represjom. Zahid Hassan jest tego wymownym przykładem. Zahid urodził się w roku 1978, 14 kwietnia. Ukończył słynne liceum Rangamati Government High School. Uczniowie i wychowankowie tej szkoły wzięli czynny udział w powstaniu zbrojnym przeciwko Pakistanowi w roku 1971. Wielu z nich zginęło. Zahid Hassan jest bardzo aktywnym działaczem Bangladeskiej Partii Nacjonalistycznej (BNP) i liderem jednej z jej komórek w Dhaca. Zahid był biznesmanem i prowadził razem z ojcem rodzinną firmę. Dyktator Bangladeszu, Sheikh Hasina, fałszywie oskarżyła go malwersacje finansowe i odebrała mu przedsiębiorstwo. 26 października 2013 r. Zahid Hassan został aresztowany przez policję. Stało się to w czasie, gdy jego rodzice byli na pielgrzymce w świętym dla muzułmanów mieście Mekka, w Arabii Saudyjskiej. Zahid był systematycznie nękany. Specjalne Oddziały Policji RAB często dokonywały rewizji w jego domu i zastraszały jego rodzinę. Sytuacja stała się tak trudna, że Zahid Hassan został zmuszony do opuszczenia domu. Ukrywał się w mieszkaniach przyjaciół. W 2014 r. był sześć razy aresztowany i przesłuchiwany. Miał obowiązek meldowania się na policyjnym komisariacie. Został także ciężko pobity przez tzw. nieznanych sprawców. Bojąc się o swoje życie, nie udał się do państwowego szpitala, lecz do małej prywatnej kliniki. Mimo tych tragicznych przeżyć Zahid Hassan się nie poddał. Razem ze znanym adwokatem i obrońcą praw człowieka Ruhul Quddus broni wszystkich, którzy są w Bangladeszu prześladowani z przyczyn politycznych. W 2016 r. Zahid został ponownie aresztowany, co zbiegło się ze śmiercią jego ojca. W areszcie śledczym Zahid był brutalnie torturowany i przesłuchiwany. W 2018 r. sąd niespodziewanie go uwolnił. Przyczyniły się do tego naciski organizacji praw człowieka Amnesty International i Human Rights Watch.

Hassan obecnie

Źródło: Zahid Hassan

Zahid Hassan jest młodym, zdolnym i przystojnym człowiekiem.Walczy o demokrację, choć wie, że jego życie jest stale zagrożone. Od wielu lat utrzymuję kontakty z Zahidem. Jest ostrożny i doskonale zdaje sobie sprawę, że każdy fałszywy krok może skończyć się dla niego tragicznie. Internet w Bangladeszu jest inwigilowany przez wywiad wojskowy i Specjalne Oddziały Policji RAB, więc do niedawna Zahid posiadał dwa profile na Facebooku. Jeden anonimowy, na którym nagłaśniał zbrodnie dyktatora Sheikh Hasiny, a drugi przeznaczony dla przyjaciół i zaufanych osób. 7 stycznia 2024 r. w Bangladeszu sfałszowane zostały kolejne wybory parlamentarne. Sheikh Hasina znów zapewniła sobie reelekcję, ale po raz pierwszy rządy krajów europejskich zareagowały bardzo ostro i całkowicie zerwały kontakty z reżimem. Jest to dobry znak dla opozycji spod znaku Bangladeskiej Partii Nacjonalistycznej (BNP), której bardzo znanym i aktywnym działaczem jest Zahid Hassan. Wierzę, że mój bengalski przyjaciel będzie jednym z tych, którzy wyjmą ostatnią cegiełkę z muru podtrzymującego okrutną tyranię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content