Przejdź do treści
Strona główna » #Cotygodniowy Przegląd Sondaży. PiS depcze KO po piętach

#Cotygodniowy Przegląd Sondaży. PiS depcze KO po piętach

Przed państwem przegląd sondaży parlamentarnych z drugiego tygodnia marca. W dniach 8-15 marca ukazały się sondaż oraz prognoza, które powinny ostudzić nieco entuzjazm zwolenników partii rządzącej. Według nich opozycyjny PiS traci niewiele do Koalicji Obywatelskiej.

Sondaż Research Partner

Na pierwszy ogień idzie sondaż zrealizowany w dniach 8-11 marca przez Research Partner. Pracownia ta nie została sklasyfikowana przez zespół Politics Now. Na internetowych forach dotyczących polityki często jednak wymieniana jest jako ta ze “środka” stawki. Wyniki sondażu Research Partner prezentują się następująco:

 • Koalicja Obywatelska – 34,6% (+1,7 p.p.)
 • Prawo i Sprawiedliwość – 33,4% (+0,2 p.p.)
 • Trzecia Droga – 10,3% (-4,6 p.p.)
 • Lewica – 9,8% (-0,5 p.p.)
 • Konfederacja–- 9,2% (+1,7 p.p.)
 • inne partie – 2,7% (+1,5 p.p.)

Wyłączono 12,8% osób niezdecydowanych i rozdzielono proporcjonalnie między komitety. W nawiasie podano zmiany w stosunku do poprzedniego sondażu pracowni.

Jak widać, najnowszy sondaż od Research Partner pozostawia wiele do życzenia zwolennikom Koalicji Obywatelskiej. Poprzedni tydzień badań opinii publicznej wskazał, że partia rządząca zaczęła mocno “odskakiwać” od PiS. Tymczasem, według powyższego sondażu, dystans ten nie jest aż taki duży i mieści się w granicach błędu statystycznego.

Trzecie miejsce ponownie zajmuje Trzecia Droga. Tym razem straciła jednak sporo poparcia. Wynik taki spowodowany może być sporem dotyczącym aborcji, który został rozpętany na początku marca w Sejmie. Z jednej strony Lewica zarzucała marszałkowi Szymonowi Hołowni “mrożenie” projektów ustaw. Z drugiej – argumentem miał być rzekomy “brak większości” popierającej ustawy.

Przegląd sondaży: sondaż Research Partner

Spośród głównych partii, najwięcej w stosunku do poprzedniego sondażu, wzrosło poparcie dla KO i Konfederacji.

Prognoza IBSP/Stan Polityki

Kontynuując przegląd sondaży docieramy do prognozy IBSP dla Stanu Polityki, która ukazała się 11 marca. Zespół PoliticsNow nadał IBSP rangę “C” w rankingu rzetelności wyników sondażowych.

Prognoza, z racji swoich właściwości, nie jest zwykłym sondażem. Zamiast badania opinii publicznej wykorzystany został algorytm, liczący poparcie w różnych miejscowościach i rejonach. Według tego algorytmu, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, poparcie rozkładałoby się następująco:

 • Koalicja Obywatelska – 32,9%
 • Prawo i Sprawiedliwość – 30,4%
 • Trzecia Droga – 16,1%
 • Konfederacja – 9,1%
 • Lewica – 7,3%
 • Inne (m.in. Bezpartyjni Samorządowcy, Polska Jest Jedna) – 4,4%

Wielu ekspertów w zakresie politologii zarzuca Stanowi Polityki tworzenie nierealnych prognoz. W 2020 roku to właśnie tam opublikowano pierwsze sondaże z ogromnym poparciem dla Polski 2050. Sławę w internecie zdobyły także prognozy i sondaże, według których Agrounia cieszyła się dwukrotnie większym poparciem niż PSL.

Nie powinno więc dziwić, że wynik Trzeciej Drogi, czyli sojuszu Polski 2050 i PSL-u, widocznie odbiega od średniej. Nawet biorąc pod uwagę te bardziej “łaskawe” sondaże, tak dobrym poparciem partie Hołowni i Kosiniaka-Kamysza nie cieszyły się od miesięcy.

Interesujące jest także wysokie poparcie dla Konfederacji i będąca “nisko” Lewica. Pozostałe wyniki – czyli PiS i KO – znajdują się w pobliżu średniej.

Przegląd sondaży: prognoza IBSP / Stan Polityki

Zapraszamy do przejrzenia wyników sondażowych z poprzedniego tygodnia w artykule Cotygodniowy Przegląd Sondaży. 1 tydzień marca, czyli KO wyraźnie przed PiSem

II korekta: Małgorzata Nowak

1 komentarz do “#Cotygodniowy Przegląd Sondaży. PiS depcze KO po piętach”

 1. Pingback: #Cotygodniowy Przegląd Sondaży. Konfederacja na fali. - Politics Now

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content