Przejdź do treści
Strona główna » “Co dał mi staż w USA”? – opinia uczestniczki

“Co dał mi staż w USA”? – opinia uczestniczki

Materiał powstał w ramach patronatu medialnego redakcji Politics Now i współpracy z Transatlantic Future Leaders Forum.

Dzięki programowi Transatlantic Future Leaders Forum miałam możliwość odbycia stażu w biurze Mike’a Gallaghera, republikańskiego kongresmena ze stanu Wisconsin.

Staż w biurze kongresmena był dla mnie doświadczeniem niezwykłym na wielu płaszczyznach. Zupełnie czym innym jest czytanie wiadomości o zachodzących wydarzeniach politycznych, a czym innym bycie w samym ich centrum. Nasz rocznik miał szansę uczestniczenia w wielu historycznych wręcz wydarzeniach. Przykładami mogą być zeszłoroczne starania o zatwierdzenie budżetu w celu uniknięcia „shutdownu” [zamknięcia działalności rządowych związanych z nieuchwaleniem budżetu w określonym terminie], usunięcie Kevina McCarthy’ego ze stanowiska „speakera” [Przewodniczącego/Marszałka Izby Reprezentantów] czy wydarzenia związane z atakiem Hamasu na Izrael. Możliwość śledzenia z bliska tych i wielu innych wydarzeń to doświadczenie, które na pewno pozostanie ze mną na długie lata.

W trakcie mojego stażu szczególnie doceniłam dopasowanie biura kongresmena do moich zainteresowań. Kongresmen Mike Gallagher, jako były marines i doktor w dziedzinie stosunków międzynarodowych, w swojej działalności skupia się między innymi na tematach związanych z obronnością i Chinami. W 118. Kongresie kongresmen Gallagher pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Wyborczego ds. Strategicznej Konkurencji między Stanami Zjednoczonymi a Komunistyczną Partią Chin oraz Przewodniczącego Podkomitetu ds. Cyberbezpieczeństwa, Technologii Informacyjnych i Innowacji Komitetu Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów. Dzięki stażowi miałam szansę wzbogacić swoje własne doświadczenie i pogłębić zainteresowanie obszarem militariów oraz chińskiej polityki zagranicznej, a także wykazać się dotychczas zdobytą wiedzą z owych dziedzin. Ponadto mogłam wyjść poza moją „bańkę tematyczną” i zanurzenia się w innych dziedzinach polityki, takich jak rolnictwo, co zdecydowanie poszerzyło moje horyzonty.

W trakcie stażu miałam okazję do wykonywania różnorodnych zadań. Moje codzienne obowiązki obejmowały między innymi odbieranie telefonów, przygotowywanie komunikatów prasowych oraz odpowiadanie na wiadomości od mieszkańców naszego dystryktu. Dodatkowo, po ukończeniu odpowiedniego szkolenia, miałam przyjemność oprowadzać kilkanaście grup po budynku Kongresu Stanów Zjednoczonych. W ramach moich obowiązków uczestniczyłam również w konferencjach, spotkaniach informacyjnych i przesłuchaniach, podczas których zajmowałam się sporządzaniem notatek oraz opracowywaniem różnorodnych tematów na zlecenie członków biura. Tematy te obejmowały między innymi bieżące ustawy, konflikty światowe oraz kwestie dotyczące amerykańskiego prawa.

Oprócz samego stażu, uczestnicy Transatlantic Future Leaders Forum mają również szansę na odbycie spotkań i networking z różnymi organizacjami, think tankami i znanymi osobistościami. Dzięki temu doświadczeniu zdecydowanie poszerzyłam swoją sieć kontaktów oraz zdobyłam większą wiedzę na temat interesujących mnie ścieżek zawodowych. Przykładowo, miałam przyjemność spotkać się z pracownikami Pentagonu, badaczami z Institute for the Study of War oraz polskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych, Markiem Magierowskim. Podczas tych spotkań nie tylko podzielono się z nami informacjami dotyczącymi poszczególnych ścieżek kariery, ale także podkreślono rzeczy takie jak umiejętność wykorzystania nabytej teoretycznej wiedzy w praktyce, rozwój umiejętności miękkich czy szlifowanie marki osobistej. Dodatkowo mieliśmy okazję dyskutować na temat bieżących wydarzeń ze światowej klasy specjalistami. Nasza grupa poruszyła między innymi tematy związane z wojną w Ukrainie czy wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Uczestnictwo w programie Transatlantic Future Leaders Forum i możliwość odbycia stażu w Kongresie Stanów Zjednoczonych to jedyna w życiu taka okazja. Staż ten jeszcze bardziej podkreślił w moich oczach wagę i siłę stosunków transatlantyckich. Doświadczenia i wspomnienia, które zdobyłam dzięki tej przygodzie, z pewnością będą mi towarzyszyć i inspirować mnie na dalszej drodze zarówno zawodowej, jak i osobistej. 

II korekta: Małgorzata Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content