Przejdź do treści
Strona główna » #Cotygodniowy Przegląd Sondaży. 1. tydzień marca, czyli KO wyraźnie przed PiS-em

#Cotygodniowy Przegląd Sondaży. 1. tydzień marca, czyli KO wyraźnie przed PiS-em

Z wielką przyjemnością prezentujemy państwu nowy cykl sondaży parlamentarnych. Począwszy od dzisiaj będziemy tydzień po tygodniu publikować wszystkie sondaże parlamentarne przeprowadzone w mijających siedmiu dniach. Zaczynamy od pierwszego tygodnia marca (1-7). Proszę jednak zwrócić uwagę, iż mowa tu o dacie przeprowadzenia sondaży, a nie ich pierwszej publikacji. Jest ona bowiem często przesunięta o kilka dni.

Jako że znajdujemy się zaledwie kilka miesięcy po wyborach parlamentarnych, to nie jest zaskoczeniem niewielka liczba publikowanych badań. W pierwszym tygodniu marca zostały przeprowadzone zaledwie dwa pomiary:

CBOS

Zacznijmy od CBOS. Jak doskonale wiadomo, ta sondażownia podlega bezpośredniemu nadzorowi aktualnie urzędującego premiera, dlatego też wielokrotnie zarzucano jej stronniczość. I rzeczywiście, wedle wnikliwej analizy Politics Now ta firma badawcza plasuje się nie najlepiej, otrzymała bowiem ocenę zaledwie C-.

Wyniki owego sondażu wyglądają następująco:

➦ Koalicja Obywatelska – 33.3%

➦ Prawo i Sprawiedliwość – 26.45%

➦ Trzecia Droga – 13.79%

➦ Konfederacja – 12.64%

➦ Lewica – 10.34%

➦ Inny komitet – 2.30%

Wyłączone zostało 13% osób niezdecydowanych i rozdzielone proporcjonalne pomiędzy komitety.

W powyższym sondażu możemy zauważyć kolejny słaby wynik Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała w nim niespełna 10 punktów procentowych mniej niż podczas październikowych wyborów. Świadczy to o tym, iż wyborcy nie są zadowoleni ze sposobu prowadzenia polityki opozycyjnej przez PiS. Analitycy zauważają tu podobieństwa z zachowaniem tzw. “opozycji totalnej” w roku 2015, kiedy to podobną rolę odgrywała wtedy Platforma Obywatelska. Wyborcy, których traci Prawo i Sprawiedliwość (a przynajmniej pewna ich część) deklarują gotowość do głosowania na inną prawicową partię – Konfederację.

Zauważalny jest również odpływ wyborców Trzeciej Drogi do Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. To, co lwia część politologów zauważała już od dawna, a więc tymczasowość popularności marszałka Hołowni, zaczęło się w końcu materializować. Część obywateli już przywykła do stylu prowadzenia obrad przez pana Hołownię, część jest zaniepokojona niektórymi stwierdzeniami czy też deklaracjami, inna część wreszcie zauważa kryzysy w koalicji jaką jest Trzecia Droga (np. sprawę posła Adama Gomoły).

Opinia24

Drugi sondaż przeprowadziła zdecydowanie nowsza, lecz zarazem i bardziej rzetelna sondażownia – Opinia24. Ta właśnie firma badawcza okazała się być najbliżej w swoich przedwyborczych predykcjach z 15 X 2023. Jednakże proszę zwrócić uwagę, iż owa sondażownia ma w zwyczaju zaniżanie (choćby nawet lekkie) notowań Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do pomiarów wykonanych przez inne firmy badawcze. Wyniki zaprezentowane przez Opinię24 prezentują się następująco:

➦ Koalicja Obywatelska – 34.4%

➦ Prawo i Sprawiedliwość – 25.8%

➦ Trzecia Droga – 14.9%

➦ Konfederacja – 10.6%

➦ Lewica – 9.8%

➦ Inny komitet (w tym Polska Jest Jedna i Bezpartyjni Samorządowcy) – 3.8%

Wyłączone zostało 4.7% osób niezdecydowanych i rozdzielone proporcjonalne pomiędzy komitety.

Również i ten sondaż prezentuje dość sporą przewagę Koalicji Obywatelskiej na Prawem i Sprawiedliwością. Także w tym pomiarze widać przepływ elektoratu Trzeciej Drogi do Koalicji Obywatelskiej, która to zbliżyła się do pułapu 35%, a więc wyniku, którego nie przebiła od wyborów parlamentarnych z 2011 roku.

Jednocześnie ten sondaż przedstawia dość dobry, bo dwucyfrowy, wynik Konfederacji. Partia ta i tym razem uzyskała przewagę nad jej największym rywalem pod względem obyczajowym i gospodarczym – Lewicą. Jednakże, w przeciwieństwie do CBOS-u, nie zbliżyła się ona do niezmiennie utrzymującej najniższe miejsce na podium Trzeciej Drogi.

II korekta: Małgorzata Nowak

1 komentarz do “#Cotygodniowy Przegląd Sondaży. 1. tydzień marca, czyli KO wyraźnie przed PiS-em”

  1. Pingback: #Cotygodniowy Przegląd Sondaży. PiS depcze KO po piętach - Politics Now

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content