Przejdź do treści
Strona główna » Polscy studenci na Kapitolu – już ponad 50 osób odbyło staże u amerykańskich kongresmenów

Polscy studenci na Kapitolu – już ponad 50 osób odbyło staże u amerykańskich kongresmenów

II korekta: Małgorzata Nowak

Od 2016 roku polscy studenci co roku wyjeżdżają do USA i Wielkiej Brytanii, gdzie odbywają staże w biurach czołowych parlamentarzystów. Redakcja Politics Now postanowiła objąć w tym roku patronatem medialnym inicjatywę Transatlantic Future Leaders Forum i wypromować szerzej oferowaną przez nich ofertę staży zagranicznych.

Transatlantycka współpraca unikatowa na skalę światową

TFLF to organizacja pozarządowa, której kluczowym projektem jest platforma stażowa stworzona po to, by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie i Londynie. Program corocznie ma format konkursu dla studentów, w którym z kilkuset nadesłanych aplikacji komisja wybiera około 30 osób i zaprasza je do udziału w rozmowach rekrutacyjnych. Po trzyetapowej rekrutacji do pracy w Kongresie rekomendowani są najlepsi kandydaci, którzy wyjeżdżają na 8-tygodniowe staże do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Platforma stażowa TFLF to jedyna taka inicjatywa na świecie. Polscy studenci mają szansę odbyć praktyki w biurach parlamentarnych w USA i Wielkiej Brytanii, a także poznać najważniejszych polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz świata biznesu na dwóch kontynentach.       

W czasie poprzednich edycji programu stażyści TFLF odwiedzili m.in. siedzibę Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Pentagon, Chatham House, Ambasadę RP w USA                    i w Wielkiej Brytanii, centrum technologiczne firmy Lockheed Martin czy fabrykę Boeinga w Charleston. Odbyli także serię kameralnych spotkań z czołowymi politykami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, takimi jak np. były ambasador USA w Polsce Daniel Freid, Senior Fellow w Atlantic Council Ian Brzezinski czy senator Bernie Sanders.

Szansa dla najlepszych

Do udziału w rekrutacji zaproszeni są studenci z polskim obywatelstwem, którzy nie ukończyli 26 roku życia, osiągają bardzo dobre wyniki w nauce i biegle posługują się językiem angielskim w mowie i piśmie. Nie ma znaczenia kierunek studiów ani kraj zamieszkania. Wśród stażystów byli zarówno prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, wojskowi, jak i lekarze.  Największe szanse będą miały osoby ciekawe świata i zaangażowane społecznie.

“Udział w programie stażowym Transatlantic Future Leaders Forum to dla mnie niepowtarzalna szansa na rozwój osobisty i zawodowy. Już sam proces rekrutacyjny, który był wieloetapowy i wymagający, był dla mnie ogromną lekcją samodyscypliny i determinacji. To, ile nauczyłam się podczas stażu w biurze Kongremena Mike’a Quigleya trudno opisać słowami. Doświadczenie to poszerzyło moje horyzonty i umożliwiło zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w zawodzie. Jestem przekonana, że zdobyte tutaj doświadczenia i kontakty pozwolą mi jeszcze lepiej wykorzystać mój potencjał w przyszłej profesjonalnej karierze”. – mówi Marta Gajda, studentka prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i stażystka w Kongresie USA w edycji 2023.

Oferta dla każdego

Transatlantic Future Leaders Forum to organizacja pozarządowa non-profit, która umożliwia młodym polskim studentom odbycie stażu w USA lub Wielkiej Brytanii niezależnie od ich sytuacji materialnej dzięki refundacji kosztów podróży, zakwaterowania i wizy w programie. Wśród sponsorów są nie tylko prywatne firmy, takie jak BGK, CEC Group, Polska Grupa Zbrojeniowa, ale także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych czy Polsko-Amerykańska Fundacji Wolności.

“Dzięki wsparciu finansowemu naszych sponsorów mogliśmy zagwarantować naszym Stażystom zakwaterowanie na czas stażu, pokrycie kosztów wizowych, zapewnić darmowe bilety lotnicze 
i zorganizować spotkania okołostażowe. Dzięki temu w programie mógł wziąć udział każdy, niezależnie od sytuacji materialnej.” – podkreśla Rafał Libera, Prezes Zarządu TFLF.

Link do strony z informacjami: https://transatlanticforum.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content