Przejdź do treści
Strona główna » STEADFAST DEFENDER 2024

STEADFAST DEFENDER 2024

Korekta: Kamila Szymczak II korekta: Małgorzata Nowak

Źródło zdjęcia w tle: Nato.int

2024 jest rokiem niełatwym. Mimo że minęły niecałe trzy miesiące, jesteśmy świadkami wielu zmian, możliwych przegrupowań politycznych i narastających niepokojów międzynarodowych. To właśnie w związku z tym NATO, a tak naprawdę SHAPE, organizuje największe manewry od czasów zakończenia zimnej wojny pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “niezłomnego obrońcę”. Statystycznie będzie to ok. 90 tysięcy żołnierzy państw NATO oraz Szwecji, która przystępując do Sojuszu, zakończyła 200 lat formalnej neutralności. Cały program SD24 został podzielony na 16 mniejszych ćwiczeń narodowych.

Źródło: PAP

Polska współgospodarzem SD24

Polska jako państwo-gospodarz prowadzi polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw pod kryptonimem DRAGON-24, jedne z kluczowych w całym projekcie. Kierownikiem ćwiczeń DRAGON-24 będzie dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych[1] , ale manewry zostały zaplanowane zgodnie z wytycznymi szefa Sztabu Generalnego WP. Ta część trwa od końca lutego i tak jak pozostałe, ma charakter defensywny i nie jest skierowana przeciwko jakiemukolwiek państwu – ma służyć jako pokaz siły i gotowości członków Sojuszu do wspólnej obrony. Z całej puli żołnierzy w Polsce udział bierze ich aż 20 tysięcy, a do tego wykorzystują ponad 3 tysiące jednostek sprzętu z 8 państw NATO. W planach są zarówno działania na lądzie, morzu i powietrzu jak i – co ciekawe – w cyberprzestrzeni. Samo ćwiczenie zostało podzielone na dwie fazy, podczas których odbędzie się połączenie DRAGON-24 z Brilliant Jump 24. W ich trakcie będziemy mogli zobaczyć wiele transportów i sprzętów wojskowych na ulicach miast, zgodnie z drugą częścią, mającą na celu przerzucenie wojsk na wschodnią flankę, co ma odzwierciedlać sytuację operacji obronnej. To w związku z tym na drogach pojawiło się wiele nowych oznaczeń, które dotyczą wyłącznie pojazdów i infrastruktury wojskowej.

Dodatkowo ćwiczenia poza żołnierzami z państw NATO mobilizują w ich trakcie pozamilitarną część systemu obronnego państwa, do której zaliczymy administrację samorządową szczebla wojewódzkiego, powiatowego, gminnego oraz administrację rządową. W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence).

Co więcej?

Oprócz ćwiczeń głównych, jednoczących wszystkie państwa sojusznicze, oraz tych pomniejszych, narodowych, mamy do czynienia z kilkoma ciekawymi pozycjami. Nie wchodzą one do końca w skład SD24, ale używają manewrów jako dachu – mowa o Saber Strike 24, Swift Response, Immediate Response 24 oraz Quadriga 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content