Przejdź do treści
Strona główna » Sztuka – opowieść o świecie nierzeczywistym

Sztuka – opowieść o świecie nierzeczywistym

II korekta: Małgorzata Nowak

Szara codzienność, nudna rzeczywistość – to słowa, którym twórczość polskiego artysty Wojciecha Siudmaka mówi stanowcze nie. Jego dzieła to przede wszystkim oderwanie od realizmu, próba przeniesienia się do innego nierzeczywistego wymiaru.

Twórczość poza ramami nazw

Wojciech Siudmak to artysta, który nie przypisuje swych dzieł do żadnego nurtu. Jego twórczość definiuje się jako realizm fantastyczny. Natomiast za jej punkt wyjścia uznaje się surrealizm, często porównując ją ze stylem Dalego. Artysta czerpie z mitów, literatury, historii i filozofii. Siudmiak urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu. Od czasu studiów, które podjął w Paryżu, na stałe mieszka we Francji.

Fragment wystawy w sali z obrazami
źródło: Dominika Szymonek

Pełnia wrażeń

Jego dzieła są obecnie prezentowane w Tichauer Art Gallery w Tychach. Podczas jej zwiedzania miałam okazję zanurzyć się w świecie szkiców, rzeźb i obrazów. Te ostatnie są szczególnie interesujące i pełne wyrafinowania. Widoczna magia kolorów i uczucie oderwania od tego co znane i tradycyjne. Przyglądając się obrazom, mimo wielu bodźców, elementów oraz znaczenia symbolicznego, odczuwałam pełnię harmonii i bijący z nich spokój. Nie bez znaczenia pozostają zastosowane przez artystę techniki. Uczucie wprowadzanego ładu jest potęgowane zastosowaniem złotych proporcji.

Twórczość artysty to coś więcej niż obrazy z galerii sztuki. Szczególnie ciekawym aspektem twórczości Siudmaka jest polski wkład w znaną serię “Kroniki Diuny” Franka Herberta. Ilustracje Siudmiaka zdobią książki. Na okładce pierwszej książki z serii znajduje się obraz “Tron”. Malarstwo artysty zdobiło też wielokrotnie plakaty Festiwalu Filmowego w Cannes. Jak widać, przykładów wkładu Polaka w szeroko pojętą kulturę można wymienić wiele.

Sala poświęcona szkicom i rzeźbom
źródło: Dominika Szymonek

Istota doświadczenia

Poznawanie dzieł i artystów to proces, który buduje we mnie przekonanie, że sztuka to coś, co uszlachetnia zarówno twórców, jak i odbiorców. To wykroczenie poza ramy codzienności i nadanie głębszego sensu rzeczywistości. Sztuka udoskonala, uwzniośla i wyróżnia tych, którzy mają odwagę ją tworzyć i podziwiać. Dlatego możliwość przeżywania sztuki, w jakimkolwiek jej wydaniu, to wspaniała okazja do pogłębiania swej wrażliwości i ciekawości świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content