Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 19.02 – 25.02.2023

Newsy 19.02 – 25.02.2023

1. Posłowie węgierskiego Zgromadzenia Narodowego zagłosowali za wyrażeniem zgody na przyjęcie Szwecji do NATO. Miesiąc temu zgodę dała także Turcja. Węgry były więc ostatnim krajem, który musiał wyrazić na to zgodę i teraz Szwecja – po wysłaniu dokumentów do Waszyngtonu – stanie się 32. członkiem Sojuszu.

2. Nadal trwają masowe protesty rolników w całej Polsce. Najbardziej intensywne działania miały miejsce we wtorek (22 lutego). Demonstranci pojawili się w kilkudziesięciu miastach. Protestowali także na granicy z Ukrainą, gdzie blokowali m.in. przejazd kolejowy. Rolnicy sprzeciwiają się zapisom unijnego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu importu zza wschodniej granicy.

3. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji. Polityk wskazał, że kontrola „wykazała 27 poważnych uchybień”. Zawiadomienia mają dotyczyć przede wszystkim gen. Jarosława Szymczyka.

4. Sześciu pracowników uczelni Collegium Humanum, gdzie kształciło się wielu polityków i biznesmenów – głównie związanych z PiS, ale nie tylko, usłyszało zarzuty. Prokuratura podejrzewa ich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród osób, którym postawiono zarzuty, jest rektor Paweł Cz. Podejrzewany jest o 30 przestępstw „polegających przede wszystkim na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci świadectw ukończenia studiów podyplomowych, a także popełnienie przestępstw nadużycia stosunku zależności służbowej i doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym, a także kierowania gróźb wobec świadków w celu wywarcia wpływu na ich zeznania w sprawi” – podaje PAP.

5. Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Został on poddany głosowaniu w czwartek (22 lutego). Posłowie go odrzucili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content