Przejdź do treści
Strona główna » Protesty rolników nie tylko w Polsce. Na ulice Indii wychodzi tysiące farmerów

Protesty rolników nie tylko w Polsce. Na ulice Indii wychodzi tysiące farmerów

Korekta: Kamila Szymczak

Źródło zdjęcia tytułowego: Al Jazeera

W ostatnim czasie w Polsce mają miejsce masowe protesty rolników. Nasz kraj nie jest jednak w tym osamotniony. Od 13 lutego protestują również farmerzy z Indii. W porównaniu z sytuacją w Polsce, w Azji jest zdecydowanie bardziej „gorąco”. W wyniku starć zginęło już 5 pięć osób, a ponad 160 protestujących zostało rannych.

W 2021 roku, po innych protestach i blokadzie Delhi trwającej prawie rok, premier Narendra Modi obiecał rolnikom uchwalenia ustawy, zgodnie z którą zostałyby zagwarantowane wyższe ceny na produkty rolne. Obietnica ta nie została spełniona. Tym samym na granicy stanów Hariana oraz Pendżab, w miejscowości Śabhu, wybuch chaos, który rozpoczął wielotysięczny protest. Rolnicy, którym towarzyszyły dźwigi oraz koparki, rozpoczęli marsz na Delhi. Udało im się przełamać jedną z policyjnych zapór, jednak wszelkie próby dotarcia do miasta zostają skutecznie powstrzymywane przez policję, która używa wobec protestujących gazów łzawiących.

Źródło: Amnesty International

Rolnicy są świetnie przygotowani, bo jak sami twierdzą, są gotowi na sześć miesięcy protestów. Lokalne władze mówią o nawet 15 tysiącach zaangażowanych, wyposażonych w tarcze i maski przeciwgazowe. Przeciwko nim postawiono w stan gotowości około pięciu tysięcy policjantów. Ponadto służby zakazały wypożyczania rolnikom ciężkiego sprzętu wykorzystywanego w uprawach, ponieważ użycie ich przeciwko służbom porządkowym jest przestępstwem.

Dotychczas odbyły się cztery rundy negocjacji pomiędzy rządem a protestującymi. Rolnicy odrzucili propozycję skupowania roślin strączkowych, kukurydzy i bawełny po gwarantowanych cenach. Oferta jest dla farmerów niekorzystna i postanowili oni pozostać przy swoich wymaganiach co do gwarantowanych cen dla wszystkich upraw. Ponadto żądają umorzenia długów oraz umorzenia spraw wytoczonym przeciwko uczestnikom protestów z lat 2020-2021.

Tegoroczne protesty mają miejsce kilka miesięcy przez wyborami parlamentarnymi, w których premier Modi zamierza ubiegać się o trzecią kadencję. Obecne wydarzenia mogą pokrzyżować mu nieco plany. Według danych 2/3 mieszkańców Indii utrzymuje się z rolnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content