Przejdź do treści
Strona główna » Kukurydza na torach pod Bydgoszczą

Kukurydza na torach pod Bydgoszczą

Korekta: Łukasz Cieśliński

W niedzielę 25 lutego 2024 r. na bocznicy kolejowej w miejscowości Kotomierz (pow.
bydgoski) zauważono pociąg towarowy, z którego wysypano zboże. Po bliższych oględzinach okazało się, że jest to kukurydza. Na miejscu znajduje się policja. Nieoficjalnie mówi się o awarii mechanizmu zamykającego. Wkrótce powinno się pojawić więcej informacji na ten temat.

W Kotomierzu znajduje się magazyn Przedsiębiorstwa Nasiennego “Rolnas”, które zajmuje się sprzedażą materiału siewnego, m.in. kukurydzy, pszenicy, pszenżyta, żyta czy owsa. “Rolnas” nie znalazł się na krążącej w sieci liście firm importujących zboże z Ukrainy.

AKTUALIZACJA z dnia 26.02.2024 godz. 12: Do sprawy na platformie X odniósł się się ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakov. Napisał, że ukraińskie zboże jechało do portu w Gdańsku, skąd miało dalej ruszyć w świat. Jak podaje Portal Kujawski, transport nie był zaplombowany i nie posiadał listów przewozowych.

AKTUALIZACJA z dnia 26.02.2024 godz. 16: Jak podaje Radio PIK, kukurydza została kupiona przez firmę z Mąkoszyna (woj. łódzkie), za transport odpowiada przewoźnik Ecco Rail z Katowic. Skład przewoził 2100 ton zboża. Na skutek działania osób trzecich z wagonów wysypało się 160-180 ton materiału. Transport jechał z Medyki do Gdańska, skąd miał popłynąć do Maroka. Próbki kukurydzy zostaną przebadane pod kątem obecności pestycydów, a wyniki zostaną opublikowane na stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Praw Rolników, Producentów i Przetwórców Rolnych z siedzibą w Bydgoszczy.

2 komentarze do “Kukurydza na torach pod Bydgoszczą”

  1. A to nie jest tak, że cała akcja i markowanie tego iż Rolnas nie importuje trującego zboza z Ukrainy to tylko przykrywka? To nie jest cżęśc dalszej destabilizacji polskiego rolnictwa? I jakie jest źródło tych informacji? Autorka była miejscu i miała tę kukuryszkę w rękach czy jak?

    1. Witam! Dziękuję za komentarz. Zdjęcie pochodzi od osoby, która była na miejscu. Starałam się zachować obiektywizm w sprawie, stąd informacja, że przedsiębiorstwo Rolnas nie znajduję się na liście importującej zboże z Ukrainy. Chociaż jak się podaje, lista ta nie jest w pełni wiarygodna. Tekst ma wyłącznie charakter informacyjny. Również czekam na wyjaśnienie tej sprawy. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content