Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 12.02 – 18.02.2023

Newsy 12.02 – 18.02.2023

1. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała we Wrocławiu mężczyznę, który działał na zlecenie służb rosyjskich. Jest to obywatel Ukrainy. Razem z grupą miał przygotowywać działania dywersyjne i sabotażowe. ABW ustaliło także, że zatrzymany chciał podpalić obiekty, które są rozmieszczone wokół infrastruktury strategicznej.

2. Joe Biden zaprosił do Białego Domu premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudę. Termin spotkania (12 marca) zbiega się z rocznicą przystąpienia Polski do NATO. „To dobra okazja do okazania naszej wdzięczności za wszystko, co Polska zrobiła, nie tylko jako znakomity sojusznik NATO, ale też za wsparcie Ukrainy, w tym pomoc w zakresie bezpieczeństwa i przyjęcie ponad półtora miliona obywateli Ukrainy na swojej ziemi” – mówił o tym spotkaniu John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

3. Nie żyje rosyjski opozycjonista – Aleksiej Nawalny. Według rosyjskich służb zgon nastąpił w piątek 16 lutego o godzinie 14:17. Miał poczuć się źle po spacerze i stracić przytomność. Na miejsce miała zostać wezwana karetka. Reanimacja zakończyła się niepowodzeniem. Inną wersję wydarzeń przedstawia więzień osadzony w tej samej kolonii karnej co Nawalny w wywiadzie dla novayagazeta.eu. Według niego opozycjonista zmarł wcześniej.

4. Ukraińska agencja Unian poinformowała, że Rosjanie zajęli Awdijiwkę. Część wycofujących się żołnierzy została pojmana przez Rosjan. Ołeksandr Syrski, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, przekazał, że powodem takiej decyzji była chęć uniknięcia okrążenia przez nacierające wojska rosyjskie.

5. Podczas spotkania Rady Gabinetowej Donald Tusk przekazał Andrzejowi Dudzie dokumenty dotyczące użycia Pegasusa przez służby specjalne. – Lista ofiar tych praktyk jest bardzo długa – podkreślił. Jednocześnie media ustaliły, że , wśród osób na podsłuchu mieli znaleźć się także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Są to m.in. Ryszard Terlecki, Marek Suski, Krzysztof Sobolewski, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki czy były premier – Mateusz Morawiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content