Przejdź do treści
Strona główna » Państwo Islamskie coraz większym problemem w Afryce

Państwo Islamskie coraz większym problemem w Afryce

Mogłoby się wydawać, że po odbiciu Mosulu oraz Rakki organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie przestało istnieć. Owszem, ISIS przestało być już projektem państwowotwórczym, jednakże nie znikło na dobre. Jest to teraz rozproszona organizacja terrorystyczna, która stanowi inspirację dla lokalnych ugrupowań dżihadystycznych. Co więcej, pomimo wielu prób i starań, ISIS odradza się w Afryce, gdzie zaczyna stanowić coraz większy problem.

Czym jest Państwo Islamskie?

Państwo Islamskie (znane jako IS, ISIS, ISIL, DAESH) to salaficka organizacja terrorystyczna, która utworzona została w 1999 roku przez jordańskiego terrorystę, Abu Musaba az-Zarkawiego. Państwo Islamskie przez wiele lat współpracowało z Al-Kaidą, a świat po raz pierwszy usłyszał o terrorystach z ISIS w 2004 roku, gdy zasłynęli swoją brutalnością podczas wojny w Iraku.

Wybuch syryjskiej wojny domowej w 2011 roku niezwykle pomógł Państwu Islamskiemu w rozszerzeniu swojej działalności. W kolejnych latach terroryści wykorzystywali chaos na Bliskim Wschodzie i rozpoczęli ofensywę na niestabilne regiony Iraku i Syrii, by w ostateczności zająć znaczące tereny.

W 2014 roku ówczesny przywódca Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadi, ogłosił utworzenie samozwańczego kalifatu na terenach kontrolowanych przez organizację, a on sam mianował się kalifem. Społeczność międzynarodowa nie uznała nowego quasi-państwa. Tym samym rozpoczęła się również interwencja Stanów Zjednoczonych, które ze wsparciem międzynarodowej koalicji, rozpoczęły walkę z dżihadystami w Iraku oraz w Syrii.

Upadek Państwa Islamskiego

W październiku 2016 roku wojska irackie rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu, co udało się w czerwcu 2017 roku. Na początku września 2017 roku armia kurdyjska wyzwoliła miasto Rakka, będące stolicą kalifatu. W maju 2018 roku armia syryjska ponownie odbiła Damaszek. W październiku 2019 roku siły specjalne USA zlokalizowały miejsce przebywania przywódcy ISIS, Abu Bakr al-Baghdadiego, który wiedząc, co go czeka, popełnił samobójstwo. W lutym 2019 roku Prezydent USA Donald Trump poinformował o zlikwidowaniu przez Kurdyjskie Siły Demokratyczne ostatniej enklawy terytorialnej samozwańczego Kalifatu, która mieściła się w północnej Syrii. Od 2019 roku terroryści rozproszyli się po całym świecie.

Rosnące zagrożenie terrorystyczne w Afryce

„Organizacja Państwa Islamskiego stwarza rosnące zagrożenie w obliczu niestabilności w byłych bastionach DAESH w Iraku, Syrii, a także w Azji Południowo-Wschodniej. 

Prawie połowa ataków terrorystycznych z całego świata ma miejsce w Afryce, a 25% z nich przypada w samym środkowym Sahelu (Czad, Mali, Mauretania, Niger i Sudan). Vladimir Voronkov twierdzi, że jeśli utrzyma się tendencja coraz większej działalności Daesh w tym regionie, to już wkrótce Sahel zamieni się w obszar ogromnej niestabilności.

Obecne rezerwy finansowe Daesh szacuje się na 10-25 milionów, co jest niczym w porównaniu z setkami milionów kilka lat temu. Mimo to nie należy bagatelizować terrorystów, którzy wciąż skutecznie radykalizują młodych ludzi, chętnie dołączając do ich walki ze światem zachodnim. Co więcej, ich potencjał wciąż jest olbrzymi, co pokazuje, chociażby ostatni atak terrorystyczny organizacji w irańskim mieście Kerman. Podczas uroczystości upamiętniających generała Ghasema Solejmaniego doszło do zamachu, w którym zginęły 94 osoby. Do ataku przyznało się odradzające się Państwo Islamskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content