Przejdź do treści
Strona główna » Nowy sondaż poparcia. KO przeskakuje PiS

Nowy sondaż poparcia. KO przeskakuje PiS

W najnowszym sondażu United Surveys dla WP partie z najwyższym poparciem: KO i PiS zaliczyły “mijankę”. Czym spowodowany jest spadek poparcia największej partii opozycyjnej?

Donald Tusk, premier, lider KO

Sondaż ukazuje, że główna siła współtworząca rząd, Koalicja Obywatelska, może liczyć na poparcie rzędu 31,7 proc.. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni z końca stycznia wynik ten poprawił się o 3,5 p.p., Takie podniesienie wyniku pozwoliło KO przeskoczyć ponad Prawo i Sprawiedliwość, do tej pory utrzymujące pozycję lidera. Teraz może szczycić się poparciem rzędu 29 proc.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się koalicja PSL i Polski 2050 – Trzecia Droga z wynikiem 15,3 proc. W porównaniu z poprzednim badaniem poparcie dla sojuszu partii Hołowni i Kosiniaka-Kamysza spadło o 3,6 p.p.. Kolejne miejsca z nieznacznym wzrostem zajęły Lewica (10,2 proc.) oraz Konfederacja (8,0 proc.). Blisko 6 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać partii swojego wyboru.

W trakcie badania pytano także o udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. Frekwencja wynosiłaby wówczas 54,8 proc. (zdecydowanie udział wzięłoby 42,7 proc., ankietowanych, raczej – 12,1 proc.). Blisko 42 proc. ankietowanych nie wzięłoby udziału w tych wyborach.

Według ekspertów, takich jak Andrzej Dudek czy Robert Alberski, część dotychczasowych wyborców Prawa i Sprawiedliwości zaczęło “oddalać się” od swojej partii pierwszego wyboru. Spowodowane byłoby to seriami wizerunkowych porażek, jakie od kilku miesięcy zalicza były obóz rządzący. Nie oznacza to jednak, że wyborcy ci zaczną głosować na KO. W pierwszej kolejności wybiorą Konfederację lub Trzecią Drogę.

Sondaż United Surveys dla WP

Sondaż United Surveys dla WP przeprowadzono w dniach 10-11 lutego na grupie 1000 ankietowanych. Redakcja Politics Now oceniła rzetelność sondażowni na D+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content