Przejdź do treści
Strona główna » Konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej w Warszawie

Konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej w Warszawie

W sobotę odbyła się konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej. Wzięli w niej udział m.in. premier Donald Tusk oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. “Idziemy po zwycięstwo, aby oddać władzę ludziom. To nie jest slogan, to jest cel tych wyborów” – podkreślił premier.

Na początku swojego przemówienia Donald Tusk zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
“Rafale, panie prezydencie, drogi przyjacielu. Nic nam by się nie udało, gdyby nie twoja wielka robota w Warszawie, i wtedy, kiedy stanąłeś, wydawało się, sam w pojedynku z przemożną siłą rządzących i pokazałeś, jak się walczy” – powiedział.
Według szefa rządu Trzaskowski jest przykładem tego, jak być skutecznym, kiedy “wierzy się głęboko w to, że dobro może wygrywać ze złem”. “Dałeś ludziom tę nadzieję, nam udało się to później pociągnąć, ale jesteśmy ciągle na początku tej drogi. Ta droga się nigdy nie kończy” – powiedział Tusk.
Premier Donald Tusk nawiązał również do ostatnich wydarzeń w Rosji. “Historia Aleksieja Nawalnego pokazuje, że w konfrontacji ze złem nie możemy być bezsilni. Śmierć Nawalnego pokazuje odwagę i determinację jednego człowieka. Naszym zadaniem jest mieć na uwadze jedno przykazanie. Dobro nie może być bezsilne” – powiedział.

Donald Tusk porównuje się do Aleksieja Nawalnego

Wspomniał również lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który miał powiedzieć, że politycy opozycji mogli skończyć jak Aleksiej Nawalny. “Chodzi o rosyjskiego opozycjonistę, który zmarł w piątek w obozie karnym. – Miał tu na myśli polityków takich jak ja czy Rafał Trzaskowski – skomentował. – To jest właśnie to ich pojęcie demokracji”.
Odwołał się także do historii. “Mamy zbyt dużo przykładów, kiedy pokonaliśmy wroga i myśleliśmy, że możemy odpuścić” – powiedział. “W tej sprawie nie może być powrotu, musimy być dalej zmobilizowani, żeby cień konfrontacji nie zawisł na stałe nad naszą ojczyzną”.

Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział zmiany w relacjach samorządów z rządem. “Dzisiaj wreszcie samorząd będzie mógł coś robić razem z rządem, a nie pomimo rządu. Ta współpraca jest absolutnie konieczna” – stwierdził. “My w Warszawie, tak jak dziś rząd Donalda Tuska, postawiliśmy człowieka w samym centrum, dbaliśmy przede wszystkim o to, żeby poprawiała się jakość życia”.

Trzaskowski podkreślił, że trzeba wygrać wybory samorządowe we wszystkich regionach. “Musimy wygrać w większości miast, miasteczek i na polskiej wsi, żeby zakończyć erę populizmu i erę PiS-u” – mówił.
Prezydent Warszawy wspomniał również o finansowaniu samorządów, które powinny być niezależne od poziomu centralnego.

Drobne złośliwości pod adresem Bocheńskiego

Obaj politycy nie szczędzili złośliwości pod adresem Tobiasza Bocheńskiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy, który wcześniej był m.in. wojewodą łódzkim i z tego miasta pochodzi. “Nie będę udawał, tak jak niektórzy, że, pomimo że jestem posłem z Warszawy, nie kibicuję Lechii Gdańsk” – powiedział Tusk.

“Warszawa nikomu nie wybacza, kto na Warszawie próbuje budować swoją karierę polityczną, niech wie, że to się nigdy nie uda” – dodał Trzaskowski.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024. W jej trakcie na pięcioletnie kadencje wybrani zostaną członkowie rad gmin, rad powiatów i miast na prawach powiatu, a także rad sejmików województw.
Ponadto w całym kraju odbędą się wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Korekta: Kamila Szymczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content