Przejdź do treści
Strona główna » Bydgoszcz: Strajk rolników 9 lutego

Bydgoszcz: Strajk rolników 9 lutego

Korekta: Wojtek Przeniczka

Od rana stronę Bydgoszczy zmierzały korowody ciągników protestujących rolników. W social mediach  na koncie @rolnik.nieprofesjonalny pojawiła się mapa, przedstawiająca kierunki, z których protestujący się przyjadą, m.in. Tuchola, Chełmno, Inowrocław, Żnin i Nakło nad Notecią.

Źródło: Rolnik Nieprofesjonalny

Już przed godziną 10:00 w mieście zaczęły się pojawiać pierwsze traktory. Niektóre maszyny przyjechały ze specjalnym ładunkiem. Pojawiły się rozrzutniki obornika z załadowanym obornikiem, beczkowozy na gnojowice oraz przyczepy rolnicze z nieznaną zawartością. Wszystkie kierowały się pod Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przy ul. Jagiellońskiej 3, a zatem jednej z głównych linii komunikacyjnych miasta.

Fot: Archiwum autora

Od ok. godziny 13:00, oprócz dwustronnego zablokowania ruchu na ul. Jagiellońskiej, wstrzymano również komunikację tramwajową. Pojazdy szynowe ponownie ruszyły po ok. trzech godzinach.

Fot: For. archiwum autora. Napis: “Zboże tanieje, chleb drożeje!! Kto zarabia???

Pod Urzędem Wojewódzkim tłum zebranych rolników podpalił bele słomy oraz opony. Wznoszono okrzyki, wyły syreny, trąbiły klaksony ciągników.

Fot. archiwum autora

W końcu do zebranych, po skandowaniu słów „Wojewoda!”, wyszedł wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. Niestety, ze względu na hałas nie sposób było usłyszeć co ma do powiedzenia. Z reakcji tłumu, który pożegnał go okrzykami „Do domu!”, można wywnioskować, że nic konkretnego; na pewno, nie to co rolnicy chcieliby usłyszeć. W pewnym momencie w stronę wojewody poleciał niezidentyfikowany przedmiot. Uderzył jednak w ścianę w budynku. Spośród głosów w tłumie, można było usłyszeć, że była to butelka po piwie. Na samym początku strajku miało również dojść do starć z policją, która użyła gazu pieprzowego. Do zabezpieczenia tego wydarzenia zaangażowano właśnie policję, ale także straż pożarną i żandarmerię wojskową.

Fot. archiwum autora

Rolnicy protestują przeciwko restrykcjom związanym z zaprowadzeniem unijnego Nowego Ładu. Swoje wyrazy oburzenie niejednokrotnie można przeczytać na transparentach.

Fot. archiwum autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content