Przejdź do treści
Strona główna » Czy PiSowi opłacają się przyspieszone wybory? Najnowszy sondaż

Czy PiSowi opłacają się przyspieszone wybory? Najnowszy sondaż

W ostatnich dniach stycznia, sondażownia United Surveys zdecydowała się przeprowadzić badanie opinii publicznej w kontekście wyborów parlamentarnych. Pomimo iż United Surveys w przeszłości nie cieszyła się największą trafnością swoich wyników (nasz zespół dał jej ocenę D+) to wyniki prezentują pewien trend, który potwierdza się poprzez wyniki sondaży innych pracowni badawczych. A jak one wyglądają? Spójrzmy:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 30.2%

➦ Koalicja Obywatelska: 30.1%

➦ Trzecia Droga: 20.2%

➦ Lewica: 10.3%

➦ Konfederacja: 8.1%

➦ Inny komitet: 1.1%

Co się rzuca w oczy jest slaby wynik Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdza to fakt, iż zamieszanie wokół TVP, oraz posłów Kamińskiego i Wąsika, nie przyniosło partii Jarosława Kaczyńskiego spodziewanego zysku.

Druga, Koalicja Obywatelska, odnotowuje stabilność poparcia na poziomie około 30 %. Na szczególną uwagę zasługuję za to wynik Trzeciej Drogi, która ponownie przebiła pułap 20 %. Jest to bardzo dobry zwiastun dla koalicji Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami samorządowymi, a jak pamiętamy, właśnie w wyborach lokalnych PSL tradycyjnie osiąga wyniki wyższe, dużo wyższe, niż w skali krajowej. Zapowiada się więc mocna pozycja Trzeciej Drogi w niektórych sejmikach, w tym także uzyskanie większości bezwzględnej w niektórych z nich. Najłatwiejszym sejmikiem jest woj. Świętokrzyskie, w którym to PSL jeszcze niespełna 6 lat temu posiadało aż 17 na 30 mandatów, czyli większość absolutną.

Podział mandatów w sejmikach po wyborach 2018. Źródło : Wikipedia

Ale wróćmy do sondażu krajowego. Kolejne miejsca zajęły, lekko rosnąca Lewica (10.3%), i Konfederacja (8.1%). Pozycja tej ostatniej jest raczej stabilna nad progiem wyborczym, a liczba mandatów jakie by wprowadziła do przyszłego Sejmu często jest niestabilna i zależna od wyniku w poszczególnych okręgach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content