Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 22.01 – 28.01.2023

Newsy 22.01 – 28.01.2023

1. Politycy Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w Polskę. Według zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego w najbliższym czasie odbędzie się sporo spotkań z przedstawicielami partii. Wszystkie odbędą się pod hasłem „bądźmy razem”. Niektóre media zwracają uwagę na to, że mogą one być uważane za nieformalne rozpoczęcie kampanii wyborczej. Chociaż premier podał już termin wyborów samorządowych, to nie zostały one jeszcze ogłoszone przez PKW. Do tego czasu politycy powinni wstrzymać się od prowadzenia kampanii.

2. W niedzielę 28 stycznia w jednym z kościołów w prowincji Stambuł w Turcji doszło do ataku. Napastnicy otworzyli ogień do uczestników nabożeństwa. We mszy uczestniczył polski konsul. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło, że zarówno dyplomata, jak i jego rodzina są bezpieczni.

3. Szefowa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak złożyła zeznania w sprawie użycia oprogramowania Pegasus do podsłuchiwania polityka Koalicji Obywatelskiej. Potwierdziła, że Krzysztof Brejza był inwigilowany przez służby w 2019 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Według kanadyjskiej organizacji Citizen Lab, telefon polityka miał zostać zainfekowany Pegasusem 33 razy. Natomiast organizacja Amnesty Tech podało, że mogło to być nawet 40 razy.

4. Ministerstwo Sprawiedliwości powołał specjalny zespół śledczy, który wydatki z Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej resort opublikował listę beneficjentów programu, która ujawniła szereg nieprawidłowości. Wśród organizacji, które otrzymały miliony złotych w ramach programu, jest chociażby fundacja Lux Veritatis związana z o. Tadeuszem Rydzykiem.

5. Sejm powołał członków komisji śledczej ds. Pegasusa: Wiltod Zembaczyński (KO), Marcin Bosacki (KO), Joanna Kluzik-Rostkowska (KO), Paweł Śliz (Polska 2050), Tomasz Trela (Lewica), Marcin Przydacz (PiS), Mariusz Gosek (PiS), Sebastian Łukasiewicz (PiS), Jacek Ozdoba (PiS) i Przemysław Wipler (Konfederacja). Szefową komisji została Magdalena Sroka z Polski 2050. Przewodnicząca zapowiedziała, że swoje zeznania złożą Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik, Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. Pełna lista świadków wyłoni się jednak w trakcie prac komisji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content