Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 15.01 – 21.01.2024

Newsy 15.01 – 21.01.2024

1. Sejm jednogłośnie zagłosował za powołaniem kolejnej komisji śledczej. Tym razem posłowie mają zbadać legalność oraz zasadność zakupu i użycia oprogramowania Pegasus m.in. przez służby specjalne w latach 2015-2023 roku. Nadal nie wybrano członków komisji. Politycy koalicji rządzącej nie zgadzają się z kandydatami zaproponowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Uważają, że mogą oni pojawić się w komisji, ale w charakterze świadków. Tymczasem Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chce, aby w komisji zasiedli: Michał Wójcik, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak i Janusz Cieszyński.

2. Donald Tusk pojechał do stolicy ogarniętej wojną Ukrainy. W ramach wyjazdu spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Politycy rozmawiali przede wszystkim o kontynuowaniu współpracy między krajami. Pojawił się też temat sytuacji na granicy, gdzie jeszcze niedawno protestowali przewoźnicy (protest zawieszono) czy akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

3. Ministerstwo Obrony Narodowej powołało zespół ekspertów, który zbada, czym zajmowała się podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza. Zakończenie jej prac było jedną z pierwszych decyzji Władysława Kosiniaka-Kamysza po objęciu resortu. „Dokumenty zostały zabezpieczone. Chcemy mieć pewność, po co to zostało zrobione, chcemy pokazać, ile podatnik zapłacił za funkcjonowanie tej komisji” – przekazał szef MON.

4. Barbara Nowacka i Donald Tusk zapowiedzieli rozporządzenie Ministerstwa Edukacji, które miałoby znieść zadawanie prac domowych w szkołach podstawowych. Najpierw przepis dotyczyłby tylko klas 1-3. Później mógłby zostać rozszerzony na starszych uczniów.  Opinie środowiska nauczycieli jest w tej sprawie podzielone. Niektórzy z entuzjazmem podchodzą do tego rozwiązania. Pojawiają się jednak głosy krytyczne, które wskazują, że w przypadku niektórych przedmiotów zakaz prac domowych może wpłynąć negatywnie na wyniki w nauce.

5. Adam Bodnar przedstawił projekt nowelizacji ustawy „Prawo o prokuraturze”. Zgodnie z jego założeniami ponownie rozdzielona zostanie funkcja ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego. Zamiast tego Sejm bezwzględną większością głosów i za zgodą Senatu powoływałby prokuratora generalnego na sześcioletnią kadencję. Po jej zakończeniu będzie mógł przejść w stan spoczynku (niezależnie od wieku). Ponadto PG będzie miał możliwość wybrania maksymalnie dwóch zastępców, ale po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Prokuratorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content