Przejdź do treści
Strona główna » Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wyszli z więzienia

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wyszli z więzienia

Korekta: Kamila Szymczak

Ministerstwo Sprawiedliwości wczoraj przed godziną 15:00 poinformowało w komunikacie, że do prezydenta zostały przekazane akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W komunikacie ministerstwa napisano, że do dokumentów “załączony został wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem prokuratora generalnego”. Zaznaczono, że “opinia prokuratora generalnego nie jest wiążąca dla prezydenta”.

Już o godzinie 17:30 prezydent postanowił ponownie ułaskawić dwóch skazanych prawomocnym wyrokiem sądu posłów. “Apeluję o natychmiastowe procedowanie w tej sprawie dalej. W trybie natychmiastowym odsyłamy dokumenty do wykonania, do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego. Apeluję o natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta i natychmiastowe zwolnienie obydwu panów ministrów z zakładów karnych” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Zaapelował także o “odrobinę przyzwoitości w kompromitującej sytuacji, w jakiej znajduje się polskie państwo”. “Kiedy ci, którzy realizują interesy tego państwa, walcząc z korupcją, znajdują się w więzieniu, podczas gdy ci wobec, których postawiono zarzuty korupcyjny, wędrują do Parlamentu Europejskiego na skutek decyzji ich kolegów z tej samej klasy politycznej” – podkreślił.

Przypomnijmy, że prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika w 2015 roku, po nieprawomocnym wyroku sądu pierwszej instancji. Duda cały czas utrzymywał, że to ułaskawienie jest w mocy. Mimo to w styczniu 2024 r., po tym jak skazani politycy zostali zatrzymani i osadzeni w więzieniu na mocy prawomocnego wyroku, prezydent poinformował o wszczęciu na podstawie Kodeksu Postępowania Karnego postępowania ułaskawieniowego wobec Kamińskiego i Wąsika. Jak mówił, zrobił to na prośbę ich żon.

Tuż po godzinie 21:00 obaj politycy opuścili zakład karny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content