Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 08.01 – 14.01.2024

Newsy 08.01 – 14.01.2024

1. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani we wtorek (9 stycznia) przez policję, kiedy przebywali w Pałacu Prezydenckim. Wcześniej wzięli udział w uroczystościach mianowania nowych doradców Andrzeja Dudy. Skazani politycy zostali przewiezieni do zakładów karnych w Radomiu i Przytułach Starych, gdzie powinni odbyć karę dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd skazał ich pod koniec grudnia 2023 roku za przekroczenie uprawnień w sprawie tzw. afery gruntowej z 2009 roku.

2. Dwa dni po zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika, Andrzej Duda spotkał się z żonami osadzonych. Następnie wygłosił oświadczenie prasowe, w którym poinformował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jest to proces dłuższy niż zwykły akt łaski i wymaga m.in. opinii Prokuratora Generalnego.

3. Adam Bodnar, jako Prokurator Generalny wręczył Dariuszowi Barskiemu (Prokuratorowi Krajowemu) dokument, w którym stwierdził, że przywrócenie go do służby czynnej w 2022 roku przez Zbigniewa Ziobro było nie skuteczne i nie przyniosło skutków prawnych. Oznacza to, że prok. Barski nie może dalej pełnić funkcji Prokuratora Krajowego. Bodnar powolał Jacka Bilewicza, śledczego zdegradowanego wcześniej przez Ziobrę, jako p.o. Prokuratora Krajowego. Według PiS minister sprawiedliwości działa niezgodnie z prawem. Podobnego zdania są zastępcy Prokuratora Generalnego (powołani jeszcze za czasów Zbigniewa Ziobry).

4. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi śledztwo w sprawie działań grupy związanej z ruchem antysystemowym i antyszczepionkowym. Funkcjonariusze ABW weszli do domów kilku osób w czwartek (11 stycznia). Nikogo nie aresztowali, ale skonfiskowali sprzęt. Jak ustaliło OKO.press chodzi o kilka poważnych zarzutów w tym podżeganie do zabójstwa i planowanie zamachu stanu. Grupa miała ponadto werbować i indoktrynować żołnierzy Wojska Polskiego. Donald Tusk potwierdził, że takie śledztwo jest prowadzone. Wskazał także na możliwe powiązania z Rosją.

5. Duńska królowa Małgorzata II podczas tradycyjnego przemówienia noworocznego ogłosiła swoją abdykację. Nowym monarchą został Fryderyk X, syn królowej. Oficjalna ceremonia sukcesji tronu odbyła się w niedzielę (14 stycznia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content