Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 01.01 – 07.01.2024

Newsy 01.01 – 07.01.2024

1. Po prawie dwóch tygodniach nieobecności na antenie wrócił „Teleexpress”. Z widzami programu przywitał się Maciej Orłoś, który osiem lat temu odszedł z redakcji. Przez ten czas dziennikarz krytykował politykę rządów Prawa i Sprawiedliwości – szczególnie wobec mediów publicznych. Powrót do kultowego serwisu zapowiadał już wcześniej, niedługo po pierwszych zmianach w Telewizji Polskiej przeprowadzonej przez obecnego ministra kultury.

2. Sprawa Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego nadal nierozstrzygnięta. Posłowie PiS zostali w grudniu skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności. Marszałek Sejmu potwierdził wygaśnięcie ich mandatów, ale odwołali się do Sądu Najwyższego, który rozstrzygnął sprawę na ich korzyść.

3. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych w najbliższych dniach rozpocznie pierwsze przesłuchania. Na początek zeznania ma złożyć Jarosław Gowin, były lider partii Porozumienie, które tworzyło koalicję z PiS. Według nieoficjalnych informacji polityk „ma przynieść polityczną petardę”. A jego zeznania mogą być kluczowe dla sprawy.

4. Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 30 osobom, które miały być zamieszane w proceder korupcyjny w jednym ze szpitali. Według ustaleń śledczych oskarżeni placówka miała żądać od pacjentów wpłat po 10 tys. złotych na rzecz Fundacji Pomocy Transplatologii w Szczecinie w zamian za szybszy termin operacji bariatrycznej. Jak twierdzi prokuratura, proceder miała zostać zainicjowana przez byłego marszałka Senatu – Tomasza Grodzkiego. Samego polityka jednak nie oskarżono.

5. Janusz Korwin-Mikke zgłosił nową partię. Razem z nim współtworzyć będzie publicysta Stanisław Michalkiewicz oraz były europoseł Kongresu Nowej Prawicy Robert Iwaszkiewicz. Ugrupowanie przyjęło nazwę KORWiN. „Program ma taki, jak dawny KORWiN. Ale za to osobny, b. konkretny, program na wybory do unijnego Parlamentu” – przekazał polityk za pomocą portalu X.

1 komentarz do “Newsy 01.01 – 07.01.2024”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content