Przejdź do treści
Strona główna » Felieton o Mieszance

Felieton o Mieszance

Odkładka składanki. Źródło: Cezary Przybyłowski

Korekta: Łukasz Cieśliński

Jeszcze Przed Wigilią Bożego Narodzenia postawiłem sobie wyjątkowo ambitne zadanie: postanowiłem zrobić idealnego, w moim wyobrażeniu, miksa sylwestrowo-noworocznego.

Miałem zacne wzorce muzyczne co do tego, jak mniej więcej ten miks powinien brzmieć i jakie utwory mają się w nim znajdować. Inspiracje czerpałem m.in. z miksów Ghislaina Poiriera, Sonory, Hipsters Don’t Dance, The Heatwave, Safari Sound wydanych dla Brooklyńskiej wytwórni Mixpak (seria podcastów Mixpak FM) oraz miksów Dre Skull’a, Equiknoxx Music, Florentino, Swing Ting, The Large i Miny dla brytyjskiego Fact Magazine). Potężnym i nieocenionym źródłem inspiracji były dla mnie kultowe już mieszanki Matta Shadeteka i DJ’a Rupture (Solar Life Raft i Uproot), jak i solowe miksy DJ’a Rupture (Gold Teeth Thief, Porque Soy Sonidero Y Voy A Muchos Lugares). Inspirowałem się również miksami grupy Dreadsquad (Da Dobry Początek, RaggaMafia).

Na pierwszy ogień poszedł Jamajczyk Tenastelin z utworami Burial Tonight i Commercial Bwoy krytykującymi muzyczne beztalencia (tymi tjunami można naprawdę „zabijać soundboyów”). Następnie spokojny dub od mistrza Lee Scratch Perry’ego – “Ethiopia” (ludzie pragną żyć w jedności i pokoju). Sugar Minott w pieśni śpiewa o tym, że żąda swojego kawałka ciasta, ponieważ jest zbyt chory, żeby go upiec i tego wszystkiego, co jest w stanie wziąć.

Następnie Ijahman Levi o tym, że dźwiga ciężki ładunek Boga “Jah Heavy Load” a The Prophet ostrzega naród o jego ponownym nadejściu “Warn The Nation”. Polski Producent Radikal Guru z kawałkiem “Wisdom Dub”, potem wojowniczy dancehall od Shabba Ranks i General Degree. Hempress Sativa — świadomy, korzenny tjun – “Boom Shakalak” i Queen Ifrica o trudnym temacie społecznym “Genocide”. Burro Banton — powstań i zabłyśnij (Rise & Shine), Augustus Pablo — ciepły, mocarny dub (King Tubby Meets Rockers Uptown), Iron Shirt – “Dałem ci całą moją miłość, lecz ty pogrywasz ze mną”, Volkanikman — Solidny przekaz z Niemiec (!) “Free We Heart”, W ogrodzie Barringtoan Lev’ego rosną czarne róże “Black Roses” i trzeba je podlewać, ponieważ są rzadkie i piękne.

Na specjalnym miksie, zatytuowanym “Jeszcze Lepsza Mieszanka”, znajdują się utwory z gatunków Reggae, Dub, Dancehall i Dubstep”. Będziecie mogli usłyszeć tam jeszcze takich wykonawców, takich jak Eek A Mouse, Sizzla, Garnett Silk, Gemmy, Iration Steppas, Dubkasm, Guido, Ikonika, Nguzunguzu, Alborosie, Mavado, Kanka, Pinch, Ontological Dub i Monkey Mafia.

Mieszanka trwa dokładnie 2:53:42 i można ją pobrać z poniższego linku: https://drive.google.com/drive/folders/1XBXdN-GF5HiIxAEWobsVzDILA9WsDIKR

Zapraszam do świadomego i otwartego słuchania. Bless!

PS: Projekt okładki wymyśliłem sam.

Źródło: Facebook/Cezary Przybyłowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content