Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 11.12 – 17.12.2023

Newsy 11.12 – 17.12.2023

Podsumowanie tygodnia

1. Donald Tusk wrócił z wizyty w Brukseli. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że KE jest gotowa przekazać Polsce 5 mld euro w ramach prefinasowania (zaliczki). Potwierdziła również, że otrzymała wniosek o wypłatę reszty środków z Krajowego Plany Odbudowy. „Nasze pieniądze wreszcie ruszyły! Na dzień dobry 22 miliardy PLN, jeszcze w tym roku! Wniosek o kolejne 30 już złożony” – ogłosił Donald Tusk na x.com

2. Grzegorz Braun zgasił zapaloną w Sejmie chanukę przy użyciu gaśnicy. Niezwłocznie został ukarany przez Prezydium Sejmu. Odebrano mu połowę uposażenia na trzy miesiące i całość diety poselskiej na pół roku. Skierowano także wniosek do prokuratury. Oznacza to, że w najbliższych dniach Sejm może głosować nad uchyleniem mu immunitetu. Konsekwencje spotkały go też wewnątrz partii. Został zawieszony w ramach członka Konfederacji. Ma również zakaz wypowiadania się na mównicy sejmowej.

3. Adam Bodnar, nowy minister sprawiedliwości, skierował do konsultacji publicznych projekt nowelizacji regulaminu urzędowania sądów powszechnych.  „Proponowane przepisy sprawią, że wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie” – napisano w komunikacie. Ta decyzja wywołała falę krytyki wobec szefa resortu ze strony środowiska PiS.

4. Władysław Kosiniak-Kamysz, nowy minister obrony narodowej, zadecydował o zlikwidowaniu podkomisji smoleńskiej. Jak przekazał Cezary Tomczyk, Antoni Macierewicz miał do ostatniej chwili nie wiedzieć o decyzji szefa resortu. Polityk PiS nie pogodził się z tym i jak ustalił nieoficjalnie Polsat News, zamierza wznowić obrady.

5. Barbara Nowak, kuratorka małopolskiej oświaty, została odwołana ze stanowiska. O tej decyzji poinformowała ministra edukacji, Barbara Nowacka, w Krakowie. – Małopolska jest absolutnie symboliczna, jeśli chodzi o kręcenie bata na szkoły i uczniów. Ale czarny czas dla szkół się skończył. Dziś podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak – oświadczyła. Oficjalnie nikt nie poinformował mnie o odwołaniu – przekazała w rozmowie z WP była już kuratorka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content