Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 04.12 – 10.12.2023

Newsy 04.12 – 10.12.2023

1. Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie swoje expose. Pokrótce podsumował w nim osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy i zapowiedział kontynuację działań. Jednakże w głosowaniu nad wotum zaufania nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Oznacza to koniec rządów PiS. Przeciwko jego kandydaturze głosowała cała Trzecia Droga, cała Lewica, cała Konfederacja i cała Koalicja Obywatelska. Za – PiS i Kukiz’15.

2. Sejm powołał nowego premiera. Został nim Donald Tusk – szef Platformy Obywatelskiej. W przemówieniu po głosowaniu odniósł się do historii swoich dziadków, którzy przeżyli niemiecką okupację. Po wystąpieniu nowego premiera odśpiewano hymn i zarządzono przerwę w obradach. Wtedy na mównicę wtargnął Jarosław Kaczyński i pomimo upomnień ze strony posłów i marszałka krzyknął do Tuska „jesteś niemieckim agentem”.

3. Jeszcze w kampanii wyborczej wszystkie partie demokratycznej opozycji mówiły jednogłośnie, że priorytetem po przejęciu rządów powinno być „posprzątanie” w Telewizji Polskiej. Według medialnych doniesień nowym prezesem stacji ma zostać Tomasz Sygut, były szef TAI. Jako szefa „Wiadomości” wskazuje się Pawła Płuskę, który od ponad 20 lat związany jest z TVN-em.

4. W poniedziałek 11 grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kary, które Trybunał Sprawiedliwości UE nakłada na Polskę są niezgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie do TK złożył Zbigniew Ziobro. Chodzi tutaj o karę za utrzymanie wydobycia w kopalni Turów w wysokości 0,5 mln euro dziennie oraz karę miliona euro dziennie za nie zawieszenie tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

5. W Oslo wręczono Pokojową Nagrodę Nobla. Otrzymała ją Narges Muhammadi, irańska działaczka na rzecz praw człowieka. Walczyła o prawa kobiet i zniesienie kary śmierci. Aktualnie przebywa w irańskim więzieniu. W jej imieniu nagrodę odebrały dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content