Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 27.11 – 03.12.2023

Newsy 27.11 – 03.12.2023

1. Policja zatrzymała Maksymiliana F., który w piątek (1 grudnia) ok 22:40 miał postrzelić w głowę dwóch policjantów we Wrocławiu. Funkcjonariusze mieli odwieźć mężczyznę do izby zatrzymań. Miał odbyć karę kilku miesięcy w areszcie. W następnych dniach redakcja „Wydarzeń” Polsat News ustaliła, że napastnik aktywnie działał w mediach społecznościowych. W publikowanych tam treściach groził, że otworzy ogień do policjantów, jeśli ci się do niego zbliżą. Pomimo starań lekarzy, ranni funkcjonariusze zmarli.

2. Wyciekła notatka rosyjskiego wywiadu. Jak podaje fińska telewizja YLE Rosja próbowała pogorszyć stosunki Turcji z innymi państwami Zachodu m.in. poprzez wzniecanie antymuzułmańskich i antytureckich manifestacji w europejskich miastach. To miało opóźnić dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO. Warto przypomnieć, że Turcja początkowo zablokowała wniosek tych państw o dołączenie do sojuszu. Ostatecznie przyjęła go, lecz z opóźnieniem.

3. Nadal trwa protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Blokujący nie przepuszczają aut zza wschodniej granicy. Rozpoczął się 6 listopada. Kierowcy przekonują, że ukraińskie firmy są nieuczciwą konkurencją: proponują niższe stawki, co ma prowadzić do pogorszenia się sytuacji lokalnych firm. Do działań dołączyli się również Słowacy, którzy na początku grudnia zablokowali przejście na granicy z Ukrainą.

4. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy uzgodnili termin głosowania nad wotum zaufania dla nowego rządu. Wyznaczono datę 11 grudnia. Prezes Rady Ministrów ma wygłosić swoje expose, a następnie posłowie i posłanki przystąpią do głosowania. Hołownia zapewnił, że jeśli starczy czasu, to podczas tego samego posiedzenia Sejm wskaże nowego kandydata na premiera. Polska 2050, Koalicja Obywatelska i Lewica wspólnie wskazuje na to stanowisko Donalda Tuska, szefa Platformy Obywatelskiej.

5. Posłowie Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia  odbiorców energii. Oprócz przedłużenia zamrożenia cen energii do 30 czerwca 2024 r. zawarto w niej także przepisy, które liberalizują warunki stawiania farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Po pierwsze nowe przepisy pozwalają budowę wiatraków już w odległości 300 m od zabudowań. O kontrowersjach mówią politycy PiS i Konfederacji, którzy zarzucili, że nowelizacja jest efektem lobbingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content