Przejdź do treści
Strona główna » Sejm przegłosował ustawę o in vitro

Sejm przegłosował ustawę o in vitro

Sejm podjął decyzję dotyczącą finansowania in vitro z budżetu państwa, uchwalając nowelizację odpowiedniej ustawy. Głosowanie zakończyło się wynikiem 268 “za”, 118 “przeciw”i 50 głosów wstrzymujących się. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, podkreślił, że jest to pierwszy projekt obywatelski przegłosowany w tej kadencji.

Historia projektu obywatelskiego

Projekt obywatelski został już złożony w poprzedniej kadencji Sejmu, a jego celem było finansowanie procedur in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy nakłada na ministra zdrowia obowiązek opracowania, wdrożenia, realizacji i sfinansowania programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności, obejmującego procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.

Minimalne finansowanie z budżetu państwa

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, minimalna kwota środków finansowych z budżetu państwa przeznaczona na program będzie wynosić co najmniej 500 mln zł rocznie. Wnioskodawcy argumentują, że ze względu na wysokie koszty procedury in vitro, jej dostępność w Polsce jest ograniczona, władza powinna wesprzeć to finansowo.

Społeczne poparcie i zasady projektu

Projekt obywatelski cieszy się szerokim poparciem społecznym, czego wyrazem się podpisy około pół miliona Polek i Polaków. Zakłada on przeznaczenie co najmniej 500 mln zł rocznie na finansowanie procedury in vitro, a ustawa miałaby wejść w życie w połowie 2024 r.

Debata i poprawki podczas drugiego czytania

W trakcie drugiego czytania projektu w Sejmie, posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili poprawki, jednak wszystkie odrzucono przez Komisję Zdrowia. Odrzucono m.in. poprawkę dotyczącą selektywnego produkowania tylko tych zarodków, które mają szansę się urodzić.

Decyzja Sejmu – krok w kierunku dostępności in vitro

Decyzja Sejmu stanowi istotny krok w kierunku zapewnienia większej dostępności procedury in vitro w Polsce, odpowiadając na potrzeby par borykających się z problemem niepłodności.

Źródło: PAP (Polska Agencja Prasowa)

Korekta: Kamila Szymczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content