Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło rewolucyjne zmiany w sposobie spożywania napojów z butelek i puszek. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych, puszki metalowe i opakowania szklane. To już pewne – za każdą butelkę i puszkę będziemy płacić dodatkową kaucję w wysokości 50 groszy.
Dlaczego i po co?
Celem wprowadzenia systemu kaucyjnego jest skłonienie konsumentów do odpowiedzialniejszego podejścia do recyklingu opakowań. Kaucja ma zachęcić do zwrotu butelek i puszek do punktów skupu, co przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów i poprawy stanu środowiska.
Jak wysoka będzie kaucja?
Zgodnie z przedstawionym projektem rozporządzenia, wysokość kaucji wyniesie 50 groszy za jedną sztukę opakowania. Dotyczy to butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do trzech litrów, puszek metalowych do jednego litra oraz butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra. Nie wszystkie sklepy będą przyjmować zwrot opakowań. Duże placówki handlowe o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do odbierania pustych opakowań, natomiast pozostałe sklepy będą mogły przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności.
Kiedy możemy się spodziewać wprowadzenia kaucji?
System kaucyjny w Polsce ma ruszyć od 2025 r. Od tego momentu konsumenci będą zobowiązani do dodatkowego opłacenia kaucji podczas zakupu napojów w opakowaniach objętych systemem.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego nie jest nowością na świecie. Holandia i Niemcy od lat cieszą się z sukcesu tego rozwiązania, zwiększając wskaźniki recyklingu i redukując ilość odpadów opakowaniowych. Podsumowanie Nowa era w opakowaniach już nadchodzi, a system kaucyjny ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Warto być świadomym konsumentem i przygotować się na zmiany, które zaczynają obowiązywać już od 2025 r. Czy wprowadzenie kaucji na butelki i puszki to dobry pomysł? Zapraszam do dyskusji.
Korekta: Kamila Szymczak