Przejdź do treści
Strona główna » Kaucja za Butelki i Puszki – Nowy Krok ku Ekologicznej Przyszłości

Kaucja za Butelki i Puszki – Nowy Krok ku Ekologicznej Przyszłości

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło rewolucyjne zmiany w sposobie spożywania napojów z butelek i puszek. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych, puszki metalowe i opakowania szklane. To już pewne – za każdą butelkę i puszkę będziemy płacić dodatkową kaucję w wysokości 50 groszy.

Dlaczego i po co?

Celem wprowadzenia systemu kaucyjnego jest skłonienie konsumentów do odpowiedzialniejszego podejścia do recyklingu opakowań. Kaucja ma zachęcić do zwrotu butelek i puszek do punktów skupu, co przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów i poprawy stanu środowiska.

Jak wysoka będzie kaucja?

Zgodnie z przedstawionym projektem rozporządzenia, wysokość kaucji wyniesie 50 groszy za jedną sztukę opakowania. Dotyczy to butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do trzech litrów, puszek metalowych do jednego litra oraz butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra. Nie wszystkie sklepy będą przyjmować zwrot opakowań. Duże placówki handlowe o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do odbierania pustych opakowań, natomiast pozostałe sklepy będą mogły przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności.

Kiedy możemy się spodziewać wprowadzenia kaucji?

System kaucyjny w Polsce ma ruszyć od 2025 r. Od tego momentu konsumenci będą zobowiązani do dodatkowego opłacenia kaucji podczas zakupu napojów w opakowaniach objętych systemem.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego nie jest nowością na świecie. Holandia i Niemcy od lat cieszą się z sukcesu tego rozwiązania, zwiększając wskaźniki recyklingu i redukując ilość odpadów opakowaniowych. Podsumowanie Nowa era w opakowaniach już nadchodzi, a system kaucyjny ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Warto być świadomym konsumentem i przygotować się na zmiany, które zaczynają obowiązywać już od 2025 r. Czy wprowadzenie kaucji na butelki i puszki to dobry pomysł? Zapraszam do dyskusji.

Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/od-2025-roku-bedzie-obowiazywal-w-polsce-system-kaucyjny-rzad-przyjal-nowelizacje-ustawy-o-gospodarce-opakowaniami-i-odpadami-opakowaniowymi

Korekta: Kamila Szymczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content