Przejdź do treści
Strona główna » Koleje dużych prędkości: Chiński sukces i plany Indonezji

Koleje dużych prędkości: Chiński sukces i plany Indonezji

Chińska sieć kolei dużych prędkości: sukces, który wymagał czasu.

W 2008 roku Chińska Republika Ludowa otworzyła swoją pierwszą linię kolei dużych prędkości, biegnącą z Pekinu do Tianjin, która miała wówczas zaledwie 118 km długości. Od tamtego czasu kraj ten nieustannie rozwijał swoją infrastrukturę kolejową, co zaowocowało ogromnym sukcesem. Według danych z grudnia 2022 roku, chińska sieć kolejowa dużych prędkości osiągnęła długość 42 000 km, co stanowi rekord na skalę światową.

Ten błyskawiczny rozwój jest szczególnie imponujący biorąc pod uwagę, że początkowo chińska sieć HSR była krótka. Pierwsza linia, uruchomiona w 2008 roku, była zaledwie zalążkiem tego, co miało nadejść. Teraz Chiny posiadają sieć kolei dużych prędkości dłuższą niż suma sieci tego typu w pozostałej części świata. Japońska sieć HSR, znana jako Shinkansen, choć również imponująca, osiąga długość 2830 km w 2023 roku. To porównanie obrazuje skalę osiągnięć chińskich działań w dziedzinie kolejnictwa.

Sukces chiński jest dowodem na to, że osiągnięcia takiej skali wymagają czasu i systematycznej pracy. Chińska sieć kolei dużych prędkości nie powstała z dnia na dzień, lecz jest rezultatem długotrwałych działań i zaangażowania w rozwój infrastruktury kolejowej.

Indonezja dołącza do gry

W Azji Południowo-Wschodniej, Indonezja dołączyła do grona krajów posiadających koleje dużych prędkości. Ich pierwsza linia z Dżakarty do Bandung ma długość 142,8 km. To początek fascynującej podróży, ponieważ Indonezja również patrzy w przyszłość z ambicjami. Chcą posiadać sieć kolejową dużych prędkości o długości przekraczającej 10 000 km w ciągu najbliższych 15 lat.

Aktualnie Indonezja prowadzi badania nad rozszerzeniem swojej sieci HSR z Bandung do Surabai, planując stworzenie trasy o długości ponad 700 km. To strategiczne posunięcie, które może zrewolucjonizować transport kolejowy w regionie.

W świetle tych wydarzeń Indonezja wkracza na tory przyszłości, wyznaczając ambitne cele rozwoju kolei dużych prędkości. Jej inwestycje i badania nad rozszerzeniem sieci są krokiem w stronę nowoczesnego i efektywnego transportu kolejowego, co może przyczynić się do dalszego wzrostu gospodarczego kraju.

W kontekście globalnym osiągnięcia na polu kolei dużych prędkości stawiają Chiny na czele innowacyjnych rozwiązań. Biorąc pod uwagę kluczową rolę transportu kolejowego, sukces chiński staje się inspiracją dla innych krajów dążących do modernizacji i rozwoju infrastruktury.

Korekta: Wojciech Przeniczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content