Przejdź do treści
Strona główna » Likwidacja Funduszu Kościelnego. Jak Opozycja podchodzi do tematu?

Likwidacja Funduszu Kościelnego. Jak Opozycja podchodzi do tematu?

Koalicja Obywatelska (KO), na której czele stoi Donald Tusk, ogłosiła plany likwidacji Funduszu Kościelnego, jednak realizacja tego postulatu nie będzie tak szybka, jak wcześniej zapowiadano. Według informacji z Money.pl wynika, że proces likwidacji może się przeciągnąć poza pierwsze sto dni rządu. Marek Sawicki z PSL podkreśla, że jako katolikowi nikt nie zabroni mu wpłacać pieniędzy na Kościół.

Likwidacja Funduszu Kościelnego, choć nie nowa, nadal budzi kontrowersje.

Rząd PO-PSL proponował podobne rozwiązanie już 10 lat temu, jednak projekt ustawy upadł. Pomysł ten zakładał, że każdy podatnik mógłby odpisać od PIT na wybrany Kościół czy związek wyznaniowy 0,3 proc. podatku. Jednak brak zgody ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego zablokował realizację tego planu.

“100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu”

Na liście “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu” KO postawiła kwestię zakończenia finansowania Kościoła Katolickiego ze środków budżetu państwa. Planowana likwidacja Funduszu Kościelnego, który miałby zostać zastąpiony odpisami podatkowymi, nie będzie jednak miała miejsca w krótkim terminie nie nastąpi szybko. Dariusz Wieczorek z Lewicy, negocjator umowy koalicyjnej, przyznaje, że decyzja w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego może zostać podjęta najwcześniej na początku 2025 roku.

Fundusz Kościelny, utworzony w 1950 roku, obecnie finansuje składki jest finansowany ze składek duchownych różnych wyznań w Polsce. Zmiana tego systemu wsparcia wymagać będzie szeroko zakrojonej reformy podatkowej. Koalicja Obywatelska zamierza zastąpić bezpośrednie dotacje nowym rozwiązaniem, podobnym do odpisu podatkowego, podkreślając, że zmiany są popierane także przez Lewicę.

Brak jednomyslności w opozycji

Trzecia Droga, czyli Polska 2050 oraz PSL prezentują inną perspektywę. Marek Sawicki z PSL sugeruje powrót do negocjacji z 2012 roku, kiedy to Kościół wyraził wstępną zgodę na wprowadzenie odpisów podatkowych.

Wydatki na Kościół rosną

Warto zauważyć, że wydatki na Fundusz Kościelny rosną z roku na rok. Od 2012 do 2022 roku państwo wydało na niego ponad 1,6 mld zł. W planach na przyszły rok przewidziano aż 257 mln zł na wydatki związane z Kościołem, w tym na działalność charytatywno-opiekuńczą, oświatowo- wychowawczą oraz remonty obiektów sakralnych.

Mimo zapowiedzi likwidacji, debata wokół Funduszu Kościelnego pozostaje otwarta, a decyzja w tej sprawie spodziewana jest w ramach większej reformy podatkowej, której efekty mogą pojawić się najwcześniej w 2025 roku.

Korekta: Kamila Szymczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content