Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 06.11 – 12.11.2023

Newsy 06.11 – 12.11.2023

Podsumowanie tygodnia

  1. 13 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X Kadencji. Zgodnie z tradycją, jeszcze przed ślubowaniem posłów, głos zabrał Prezydent RP. Przemówienie Andrzeja Dudy trwało niemal pół godziny. Zapowiedział w nim, że nie będzie bał się korzystać z prawa weta. Mówił również o tym, że nie będzie zgody na podważanie jego konstytucyjnych uprawnień. Wypowiedź była wielokrotnie przerywana wybuchami śmiechu na sali lub okrzykami.
  2. Szymon Hołownia został wybrany nowym Marszałkiem Sejmu. Za jego kandydaturą opowiedziało się 265 posłów. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiła Elżbietę Witek jako swoją kandydatkę do tego stanowiska. Posłanka zdobyła 193 głosy. Nowo wybrany marszałek rozpoczął swoje przemówienie od podziękowania wyborcom. Zapowiedział też zmiany w funkcjonowaniu izby, w tym otwarcie jej na dziennikarzy. Mówił również o utworzeniu podcastu. „Chcę, żebyśmy zbudowali nowy Sejm. Sejm szacunku. Niezależnie od ich płci. Czy są wierzący, czy niewierzący. Witajcie w Sejmie różnych Polaków. Wiwat wszystkie stany” – powiedział na koniec.
  3. Polscy obywatele zostali ewakuowani ze Strefy Gazy. Najpierw przekroczyli przejście w Rafah, a z Egiptu przetransportowano ich do kraju. W poniedziałek, 13 listopada, po godzinie 14:30 w Warszawie wylądowały dwa samochody z pierwszymi osobami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało, że nie zakończy akcji dopóki zagrożonego terytorium nie opuszczą wszyscy obywatele Polski.
  4. Partia Razem, która jest częścią Nowej Lewicy, ogłosiła, że nie wejdzie w skład nowego rządu. „Rada Krajowa Lewicy Razem, po zapoznaniu się z wynikiem negocjacji programowych, upoważniła posłów Razem do głosu za wotum zaufania dla rządu. Rada podjęła także decyzję o tym, że Razem nie wejdzie do rządu. Decyzja została podjęta przygniatającą większością głosów, przy 4 głosach wstrzymujących” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
  5. Włodzimierz Karpiński, który aktualnie znajduje się w areszcie z związku z tzw. aferą śmieciową, przyjął mandat europosła. Było to możliwe ze względu na wybór najpierw Krzysztofa Hetmana, a następnie Joanny Muchy do polskiego Sejmu. Zgodnie z zasadami, to były minister skarbu w rządzie PO-PSL był następny do objęcia mandatu. Jednocześnie złożył wniosek o uchylenie aresztu. Ten został odrzucony przez prokuraturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content