Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 30.10 – 05.11.2023

Newsy 30.10 – 05.11.2023

1.  OKO. Press informuje o powiązaniach stacji RMF z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem. Podstawowym zarzutem jest fakt, że koncern miał być jednym z większych reklamodawców w stacji.  Dziennikarze serwisu wskazali także m.in. na prywatną znajomość  Krzysztofa Berendy z wiceprezesem koncernu Adamem Burakiem oraz fakt, że żona Marka Balawajdera (szef działu informacji)  została niedawno zatrudniona w roli dyrektorki w czeskiej spółce córce Orlenu oraz w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa Rosomak SA. W tekście opisano też szereg sytuacji, w których politycy PiS czy Obajtek mieli zostać potraktowani “ulgowo” przez przeprowadzających wywiad redaktorów. 

2. Jak donoszą media Koalicja Trzeciej Drogi, Lewicy i KO miała dogadać się już w sprawie marszałka sejmu. W kuluarach mówi się o wprowadzeniu rotacji na tej funkcji. Na przemian obradami sejmu może kierować na przemian szef Polski 2050 Szymon Hołownia i szef Nowej Lewicy – Włodzimierz Czarzasty. Dla pierwszego z nich będzie to debiut zarówno w roli posła, jak i marszałka. Czarzasty natomiast pełnił funkcję wicemarszałka w poprzedniej kadencji. “Jest to rozwiązanie, które jest praktykowane np. w Parlamencie Europejskim i świetnie działa. Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby wszyscy liderzy partii opozycyjnych czuli się w tym nowym układzie rządzącym komfortowo i żeby mieli wpływ na rzeczywistość” – tłumaczył w Dzienniku Gazecie Prawnej Marcin Kierwiński, podkreślając przy tym, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

3. Prawo i Sprawiedliwość szykuje marsz, który ma uczcić 105. rocznicę przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Ma się on odbyć dzień przed Świętem Niepodległości właśnie w stolicy. Uroczystości rozpoczną się już o 8 rano od mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Dalsza część wydarzenia odbędzie się wieczorem. Na godzinę 19 zaplanowano nabożeństwo w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, a następnie uczestnicy przejdą w Marszu Pamięci na Plac Piłsudskiego. Na miejscu ma wygłosić przemówienie Jarosław Kaczyński. “Już 10 listopada, zapraszamy do Warszawy na społeczne obchody w przededniu Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego” – czytamy w ogłoszeniu na twitterowym profilu partii. 

4. Koalicja zapowiada zmiany w ministerstwach. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawda, planowane jest wyodrębnienie resortu przemysłu. Ten miałby się zajmować m.in. procesem dekarbonizacji czy wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ma zostać utworzony także resort budownictwa i gospodarki morskiej. Według ustaleń dziennikarzy nowy rząd chce zmniejszyć ilość ministrów. Jak na razie żaden z polityków nie potwierdził tych informacji.  Możliwe, że dowiemy się tego w czwartek, 9 listopada. Na ten dzień zaplanowano przedstawienie umowy koalicyjnej.

5. Andrzej Duda wygłosił orędzie. 6 listopada o 20 ogłosił, że marszałkiem seniorem zostanie Marek Sawicki. To właśnie poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego poprowadzi pierwsze posiedzenie sejmu 13 listopada. Misję tworzenia rządu otrzymał premier Mateusz Morawiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content