Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 23.10 – 29.10.2023

Newsy 23.10 – 29.10.2023

1. Izrael rozpoczął inwazję lądową w Strefie Gazy. „Rozpoczęliśmy drugi etap wojny. Jest to nasza druga wojna o niepodległość” – ogłosił w sobotę, 28 października Benjamin Netanjahu. Dodał, że wojna będzie „ciężka i długa”. Z powodu intensywnych bombardowań w Strefie Gazy przestały działać telefony komórkowe oraz Internet. Sprawę skomentował także wicepremier i minister spraw zagranicznych Jordanii Ajman Safadi: „Izrael rozpoczął właśnie inwazję lądową w Strefie Gazy. Wynikiem będzie katastrofa humanitarna na epicką skalę”.

2. Marcin Mastalerek nowym szefem Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Zastąpi on Pawła Szrota, który zdobył mandat posła na sejm X kadencji. „Aktualny szef gabinetu został posłem Prawa i Sprawiedliwości, dlatego jest wakat. Szefem gabinetu politycznego zostaje polityk, który był posłem Prawa i Sprawiedliwości, który pochodzi z obozu Zjednoczonej Prawicy, szeroko rozumianego” – mówił w Polsat News Piotr Muller, rzecznik rządu. Wcześniej Mastalerek wywołał medialny szum wypowiedzią na temat Jarosława Kaczyńskiego. Zasugerował, że szef PiS powinien przejść na „polityczną emeryturę”.

3. Jak podaje Onet, Mateusz Morawiecki miał przekazać członkom Prawa i Sprawiedliwości, że udało mu się przeciągnąć na ich stronę sześciu posłów opozycji. Wcześniej, podczas wtorkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, premier zapewniał, że Zjednoczona Prawica jest w stanie utworzyć większość w Sejmie. Chęć utworzenia rządu wyraził także w Brukseli. „Będziemy się starali ich przekonać do swoich racji i uzbierać co najmniej 230-kilka głosów. Przy tak wielkim zaufaniu mamy wolę, prawo jako zwycięski obóz, i obowiązek podjąć się próby stworzenia rządu, jeśli oczywiście prezydent zdecyduje nam powierzyć w pierwszym kroku misję sformowania rządu” – mówił Morawiecki w Brukseli.  

4. W środę 25 października AFCO, czyli parlamentarna komisja do spraw konstytucyjnych przegłosowała raport dot. stanowiska Parlamentu Europejskiego wobec reformy Unii Europejskiej oraz zmian traktatowych. Według rezolucji parlamentarzystów konieczna jest zmiana traktatów UE. Domagają się m.in. wzmocnienia roli Parlamentu i zmiany mechanizmów głosowania w Radzie w tym odejścia od wymogu jednomyślności, czyli likwidacji prawa weta w niektórych kwestiach, zmiany systemu wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej, wprowadzenia mechanizmu ogólnoeuropejskich referendów czy ogólnie mówiąc, pogłębiania integracji. Jednak przegłosowanie tego raportu nie wprowadza żadnych zmian, ponieważ sam PE nie ma mocy do zmiany traktatów. Aby te zmiany weszły w życie, muszą zostać poparte przez wszystkie państwa członkowskie. „Rezolucja PE nie ma nawet mocy sprawczej, by otwarcie traktatów wymóc. To wniosek, postulat, a nie krok na drodze do zmiany traktatów” – tłumaczy Paulina Pacuła w OKO.Press.

5. Liderzy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi na wspólnym oświadczeniu ogłosili, że mają kandydata na premiera. Wszystkie ugrupowania są zgodne, że to zadanie chcą powierzyć Donaldowi Tuskowi. Niezależnie od tej zgodnej deklaracji misję tworzenia rządu Andrzej Duda może powierzyć zarówno szefowi Platformy Obywatelskiej, jak i Mateuszowi Morawieckiemu. Po spotkaniach z przedstawicielami każdej z partii, które znajdą się w przyszłym sejmie, prezydent oświadczył, że o fotel premiera ubiega się dwóch polityków. Prezydent dodał także, że Prawo i Sprawiedliwość zapewniło go o możliwości uzyskania większości. Pierwsze posiedzenie Sejmu zostało zaplanowane na 13 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content