Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 09.10 – 15.10.2023

Newsy 09.10 – 15.10.2023

Podsumowanie tygodnia:

  • Polacy dokonali wyboru

15 października odbyły się w kraju wybory do Sejmu i Senatu. W niedzielę po godzinie 21 poznaliśmy wyniki exit poll, które jasno wskazywały zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko wskazuje jednak na to, że obecny obóz rządzący w przyszłej kadencji nie będzie miał większości. Jeśli natomiast Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica stworzą koalicję, będą mogli stworzyć rząd. Oficjalne wyniki mają wpłynąć dopiero w nocy z poniedziałku (16.10) na wtorek (17.10).

  • Fiasko referendum

15 października Polacy wzięli udział w jeszcze jednym głosowaniu: referendum. Pytania dotyczyły prywatyzacji, wieku emerytalnego, majątku państwowego oraz muru na granicy z Białorusią. Sondaż exit poll wskazał, że karty referendalne pobrało lekko ponad 40% głosujących. Oznacza to, że jego wyniki nie będą wiążące.

  • Rekordowa frekwencja w wyborach

W tegorocznych wyborach parlamentarnych wzięła udział rekordowa liczba wyborców. Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza frekwencja wyniosła 73%. Wydano 18 004 374 kart. Ciekawie prezentują się także dane z zagranicy. Chęć głosowania zgłosiło 600 tysięcy Polaków mieszkających poza krajem. Cztery lata temu było to 314 tysięcy osób.

  • Najważniejsi dowódcy polskiej armii poddali się do dymisji

Jeszcze przed niedzielnymi wyborami na wysokich szczeblach w polskiej armii doszło do trzęsienia ziemi. Jak ustaliła Rzeczpospolita szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i Dowódca Operacyjny – gen. Tomasz Piotrowski. Nowym szefem SGWP został gen. broni Wiesław Kukuła, a Dowódcą Operacyjnym – generał dywizji Maciej Klisz.

  • Na spotkaniu Ministrów Obrony NATO zabrakło Mariusza Błaszczaka

W dniach 11-12 października w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się spotkanie tzw. Grupy Kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy. Z niezapowiedzianą wizytą pojawił się Wołodomyr Zełenski. Wśród szefów resortów obrony zabrakło polskiego przedstawicielstwa. Mariusz Błaszczak nie pojawił się w Brukseli. Minister Obrony Narodowej w tym czasie był najpierw na poligonie w Nowej Dębie, a następnie uczestniczył w specjalnym pokazie 12. odcinka programu dokumentalnego TVP „Reset”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content