Przejdź do treści
Strona główna » Oficjalne wyniki cząstkowe po zliczeniu miliona głosów

Oficjalne wyniki cząstkowe po zliczeniu miliona głosów

Przedstawiamy państwu kolejną porcję wyników cząstkowych, tym razem po zliczeniu głosów z % komisji:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 39.30%

➦ Koalicja Obywatelska: 28.11%

➦ Trzecia Droga: 12.86%

➦ Lewica: 8.76%

➦ Konfederacja: 7.12%

——–

➦ Bezpartyjni Samorządowcy: 1.75%

➦ Polska Jest Jedna: 1.70%


Late poll, czyli sondaż exit poll skorygowany o wyniki z komisji wyborczych przed którym został przeprowadzony, niestety wciąż się nie pojawił. Spowodowane to zostało przede wszystkim wielka frekwencją. Wiele komisji wyborczych przyjmowało głosy jeszcze po północy. Olbrzymia frekwencja, połączona z referendum (dodatkowe protokoły i sprawozdania) poskutkowało znacznym opóźnieniem w liczeniu głosów.

Wyniki cząstkowe upublicznione przez PKW różnią się w sposób znaczny z tymi zawartymi w sondażu exit poll. Względem sondażu Ipsos zyskuje przede wszystkim Prawo i Sprawiedliwość, ale także Konfederacja. Tymczasem traci przede wszystkim partia Donalda Tuska.

Na ten moment nic nie jest pewne. Nerwowość sytuacji dodatkowo napędza całkowita klęska we wskazaniu wyników przez pracownię Ipsos, podczas wyborów na Słowacji, które odbyły się 2 tygodnie temu.

Pamiętamy również sytuację z eurowyborów 2019, gdy to sondaże exit poll, również dokonane przez Ipsos, przeszacowały Konfederację o 2 punkty procentowe, tym samym błędnie wskazując iż przekroczy ona próg wyborczy.

Poniżej ocena rzetelności Ipsos:

Więcej informacji o ratingach sondażowni: https://politicsnow.org.pl/sondaze/firmy-badawcze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content