Przejdź do treści
Strona główna » Kto wygra wybory?

Kto wygra wybory?

W ostatnich sekundach przed rozpoczęciem ciszy wyborczej prezentujemy państwu gruntowną analizę. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie co czeka Polskę po niedzielnych wyborach.

Na ostatniej prostej sondaże dojść jednoznacznie wskazują zwycięzcę, którym będzie Prawo i Sprawiedliwość, lecz czy zdobędzie bezwzględną większość? Czy utworzy swój rząd?

No cóż, praktycznie jedyną sondażownią dającą jakiekolwiek szanse na to jest CBOS, który jednak nie jest przez nas oceniany wysoko jako rzetelna sondażownia (C-). Niektóre organizacje badawcze, dają niewielką większość centro-lewicowej opozycji. Jednak zdecydowana większość sondażowni wskazuje na brak stabilnej większości. A o nowym rządzie zdecyduje Konfederacja.

Na podstawie ostatnich przedwyborczych sondaży, z wyłączeniem skrajnych wskazań, przedziały poparcia kształtują się następująco:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 33% – 38%

➦ Koalicja Obywatelska: 27 – 32%

➦ Trzecia Droga: 8 – 13 %

➦ Lewica: 8 – 12%

➦ Konfederacja: 8 -11 %

➦ Bezpartyjni Samorządowcy: 1 – 3 %

Zwróciwszy uwagę na średnią, możemy być prawie pewni obecności 5 komitetów w nowym Sejmie.

Bardzo ciekawie prezentuje się bój o trzecie miejsce, i to może zaważyć o większości. Bowiem w przypadku minimalnego rezultatu Konfederacji, połączonego z minimalnym poparciem dla PiSu, centrolewicowa opozycja ma szanse na (niewielką) większość.

Moim jednak zdaniem ten scenariusz jest bardzo trudny do zmaterializowania. Prawo i Sprawiedliwość bowiem, w kilku poprzednich wyborach było sondażowo niedoszacowane. Moim zdaniem możemy się więc spodziewać braku stabilnej większości.

Poniedziałkowa debata wpłynie moim zdaniem pozytywnie przede wszystkim na Trzecią Drogę, a w mniejszym stopniu na PiS i Konfederacje. Znakomity występ Szymona Hołowni doprowadzi do przepływu części wyborców środka z KO.

Moim zdaniem możemy się spodziewa następującego wyniku w niedziele wieczorem. I przypomnę tylko, iż nie agituję za żadnym komitetem, a jedynie w swoich analizach staram się przewidzieć jak najbardziej prawdopodobny wynik.

Moim zdaniem, Prawo i Sprawiedliwość zostało również i tym razem sondażowo niedoszacowane, i partia rządząca osiągnie wynik nieco poniżej 40 % (szacuję na około 39,08%). KO, która przez wiele tygodni utrzymywała się na stabilnym poziomie około 30 %, nieco straciła na debacie oraz na intensywnej kampanii prowadzonej przez TD oraz Lewicę. Dlatego też szacuję poparcie tejże partii na poziomie porównywalnym z poprzednimi wyborami (27,87%).

Moim zdaniem, dobry występ Hołownii oraz intensywność kampanii (w tym konkretne wolnorynkowe propozycje) pozwoliły na ostatniej prostej TD zyskać trochę poparcia (12,3%). Lewica, zdumiewająco dobrze wypadła w debacie TVP. Jednakże ich program wciąż wzbudza dużo kontrowersji, które to wydają się tym bardziej wyraźne gdy zobaczymy na nazwiska będące czołowymi postaciami tego ugrupowania. Dlatego też nie sądzę żeby udało się temu komitetowi osiągnąć wynik dwucyfrowy (9,52%).

Na koniec Konfederacja. Po zdobyciu zdumiewającej popularności za sprawą użycia nowych technologii, a także skupienia się na sprawach wolności gospodarczej, jeszcze 2 miesiące temu pewne wydawało się zdybcie przez nich najniższego miejsca podium. Niestety, po wakacjach rozpoczął się sondażowy spadek tej formacji, który pod koniec września wydawał się wręcz przyspieszać sprowadzając ten komitet coraz bliżej progu wyborczego. W pierwszych tygodniach października, szczególnie dzięki debatom (niekoniecznie tej w TVP) sytuacja się odmieniła. Przede wszystkim udało się im powstrzymać trend spadkowy. Czy więc przekroczą 10 % ? Nie sądzę. A to dlatego, iż wbrew obiegowej opinii, formacja ta ma raczej zawyżane wyniki w sondażach. Choć nawet i te 8,63 %, które dla tej formacji przewiduję, będzie wielkim sukcesem. Bowiem taki wynik pozwoli Konfederatom wprowadzić około 30 posłów, którzy skutecznie powstrzymają centrolewicową opozycję (oraz PiS) od utworzenia rządu.

Zapraszam do podzielenia się swoją opinią, i samodzielnego wytypowania wyniku wyborów. Tymczasem, życzę państwu przyjemnego weekendu i wybrania ,,jak najmniejszego zła”, lub też ,,większego dobra” ? W każdym razie nie ze stratą dla Polski!


Oceny wiarygodności sondaży dokonane przez Politics Now:

https://politicsnow.org.pl/sondaze/firmy-badawcze/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content