Przejdź do treści
Strona główna » Przebadali ponad 10 tysięcy osób, czyli najnowszy sondaż wyborczy

Przebadali ponad 10 tysięcy osób, czyli najnowszy sondaż wyborczy

Portal e-wybory.eu, już po raz kolejny przeprowadził coroczną sondę wyborczą. Jak zawsze i tym razem wzięło w niej udział ponad 10 000 osób z całego kraju. Badania zostały przeprowadzone na bazie osobistych wywiadów, i trwały aż miesiąc (od 7. września do 8. października). A wyniki tego przedsięwzięcia prezentują się tak:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 33.45%

➦ Koalicja Obywatelska: 30.85%

➦ Lewica: 12.88%

➦ Trzecia Droga: 11.03%

➦ Konfederacja: 8.50%

➦ Bezpartyjni Samorządowcy: 1.91%

➦ Polska Jest Jedna: 0.85%

➦ Inny komitet: 0.53%

Sondaż ten prezentuje zdecydowanie mniejszą, w porównaniu z innymi, przewagę PiSu nad KO. bardzo wysokim wynikiem może poszczycić się Lewica, która z 12,88% prawie powtórzyłaby wynik sprzed 4 lat.

Jako że ewybory.eu, przeprowadziły osobne badania w każdym okręgu wyborczym, możliwe też było przeliczenie odsetka oddanych głosów, na liczbę mandatów uzyskaną przez każdy komitet.

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 175 posłów

➦ Koalicja Obywatelska: 154 posłów

➦ Lewica: 53 posłów

➦ Trzecia Droga: 45 posłów

➦ Konfederacja: 32 posłów

➦ Inny komitet: 1 poseł (komitet: Mniejszość Niemiecka)

Gdyby wyniki tego sondażu w 100% odzwierciedliły rezultat niedzielnych wyborów, oznaczałoby to centro-lewicową większość. Komitety KO, Lewica i TD z łatwością mogłyby utworzyć rząd. Porównując te wyniki z wyborami 2019 roku, wszystkie komitety opozycyjne odnotowałyby wzrost liczby swoich przedstawicieli w Sejmie. Największym beneficjentem okazała by się Konfederacja ze wzrostem aż 21 mandatów. Z kolei łączna strata Prawa i Sprawiedliwości wyniosłaby aż 60 mandatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content