Przejdź do treści
Strona główna » Pierwszy sondaż po debacie TVP

Pierwszy sondaż po debacie TVP

Pracownia Social Changes, oceniona przez nasz zespół jako jedna z najbardziej rzetelnych (B+), na zlecenie portalu ,,wPolityce” wykonała w dniach 9-10 października badanie preferencji sejmowych. Zważywszy, iż debata odbyła się 10. po południu, można ten sondaż uznać jako pierwszy, przynajmniej w większej części, wykonany właśnie po tej debacie. A jego wyniki prezentują się następująco:

wyniki kształtują się następująco:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 36.56%

➦ Koalicja Obywatelska: 27.96%

➦ Trzecia Droga: 11.83%

➦ Konfederacja: 10.75%

➦ Lewica: 9.68%

➦ Bezpartyjni Samorządowcy: 2.15%

➦ Inny komitet: 1.08%

Debata nie wpływała w sposób znaczy na wyniki, lecz na podstawie tego sondażu można powiedzieć, iż trochę ,,namieszała w wynikach”. Widzimy tutaj przede wszystkim utrzymanie poparcia przez Prawo i Sprawiedliwość, przy osłabieniu Koalicji Obywatelskiej. Może to być spowodowane raczej słabym występem Donalda Tuska w poniedziałkowej debacie. Beneficjentem strat KO w znacznej mierze jest Trzecia Droga. Dobry występ Szymona Hołownii spowodował umocnienie tej formacji na najniższym stopniu podium i osiągnięcie prawie 12%.

Warte odnotowania jest także zatrzymanie trendu spadkowego Konfederacji, a nawet niewielka korekta na plus. Partia ta, która jeszcze kilka miesięcy temu miała wynik rzędu 14-15 % znalazła się ostatnio w głębokiej defensywie. Wydawać by się mogło, iż solidny (co wcale nie znaczy dobry) wynik Krzysztofa Bosaka, przekonał do tej formacji (niewielką) część widzów TVP, którzy do tej pory stanowili elektorat partii rządzącej.

Powyższe wyniki uwzględniają proporcjonalne rozłożenie odpowiedzi ,,nie wiem/trudno powiedzieć” pomiędzy komitety partyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content