Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 02.10 – 08.10.2023

Newsy 02.10 – 08.10.2023

Podsumowanie tygodnia

  1. Hamas zaatakował Izrael

W sobotę 7 października nad ranem Hamas zaatakował Izrael, wystrzeliwując w jego stronę kilka tysięcy rakiet. W niedzielę Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa oficjalnie ogłosił, że kraj jest w stanie wojny. Od tamtej pory trwa wzajemna wymiana ognia między stronami. Według najnowszych danych po stronie izraelskiej miało zginąć co najmniej 700 osób. Palestyńczycy podają natomiast, że śmierć poniosło niemal 500 ich rodaków. Więcej na temat wojny na Bliskim Wschodzie przeczytacie w cyklu “Wiadomości z Gazy“.

  • Politycy interweniują w sprawie afery Pandora Gate

Od kilku dni cały Internet żyje tzw. aferą Pandora Gate, która obnażyła niestosowne zachowanie czołowych polskich youtuberów i influencerów. Twórcy materiałów dokumentujących te sprawę, twierdzą, że dopuszczali się oni potężnych nadużyć w stosunku do nieletnich. W sprawę zaangażowali się politycy. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział działania prokuratury. Natomiast Mateusz Morawiecki na X.com (dawniej Twitter) ogłosił, że „Koniec z patostreamerami i internetowymi “celebrytami”, którzy żerują na najmłodszych!”. Jednak o skandalu wypowiadali się także przedstawiciele opozycji. „To nie trzeba czekać na pana Wardęgę czy na pana Sekielskiego, do tego jest państwo, żeby chronić nasze dzieci przed pedofilami” – mówił Donald Tusk.

  • Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w TVP

Urzędnicy Najwyższej Izby Kontroli wzięli pod lupę funkcjonowanie, gospodarkę finansową oraz wydatkowanie środków przez Telewizję Polską. Wyniki przedstawili podczas konferencji prasowej. „Dotychczasowe kontrole w TVP wykazywały poważne nieprawidłowości. Wyniki przedmiotowej kontroli są zatrważające i wskazują, że działalność TVP niewiele ma wspólnego z realizacją misji publicznej, do której przecież telewizja ta została powołana” – poinformował Marian Banaś. Ponadto wykazano na „niestabilność gospodarki finansowej” TVP oraz szereg nieprawidłowości w mechanizmach zarządczych czy polityce kadrowo-płacowej.

  • Piłkarze Legii Warszawa aresztowani w Holandii

Legia Warszawa wzięła udział w wyjazdowym meczu w holenderskim Alkmaar. Doszło tam do starcia między funkcjonariuszami policji a zawodnikami drużyny. Według relacji piłkarzy policjanci wyciągnęli z autobusu Josue i Radovana Pankova i ich aresztowali. Mieli naruszyć także nietykalność cielesną prezesa klubu Dariusza Mioduskiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Ambasador Holandii w celu wyjaśnienia sprawy. Oficjalne oświadczenie wydało też miasto Alkmaar, w którym zarzucono Legii niewłaściwe zachowanie. „Kibice, którzy stosują nadmierną i niedopuszczalną przemoc wobec policji i stewardów, nie są mile widziani w naszym mieście” – mówiła burmistrz.

  • Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych

4 października Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 25 punktów bazowych. W związku z tym stopa referencyjna spadnie do 5,75 proc. Członkini RPP Gabriela Masłowska w rozmowie z portalem money.pl powiedziała także o kolejnych działaniach: „nie można powiedzieć jednoznacznie, czy ten trend będzie utrzymywany, wydaje się, że tak, ale na pewno nic już nie można powiedzieć o tempie tej obniżki w tym momencie, czy to będzie dalej po 0,25 pp., czy więcej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content