Przejdź do treści
Strona główna » Przeliczyliśmy jeszcze raz wyniki kontrowersyjnego sondażu dla Gazety Wyborczej

Przeliczyliśmy jeszcze raz wyniki kontrowersyjnego sondażu dla Gazety Wyborczej

Szóstego października br. Gazeta Wyborcza upubliczniła sondaż poparcia dla partii politycznych zrealizowany przez ,,Grupę Badawczą Opinia 24″. Zespół Badań Społecznych powstał w ramach organizacji ,,Opinia24″ zaledwie miesiąc temu. Na jego czele stanęła, lider zespołu Kantar Public, Urszula Krassowska. Postać znana, lecz również bardzo kontrowersyjna.

Wynik badań, pozostawia wiele do życzenia, bowiem na jego wynik składa się aż 22% osób niezdecydowanych, co stanowi ewenement pośród renomowanych firm badawczych.

Wyniki (z uwzględnieniem osób niezdecydowanych) plasują się następująco:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 30%

➦ Koalicja Obywatelska: 25%

➦ Lewica: 9%

➦ Trzecia Droga: 6%

➦ Konfederacja: 5%

➦ Bezpartyjni Samorządowcy: 2%

➦ wyborcy niezdecydowani: 22% (!)

Dodatkowych kontrowersji dodaje fakt, iż wyniki zostały zaokrąglone, aż do liczb całkowitych co jest równie rzadka, choć akceptowalną, praktyką. Jak twierdzi Gazeta Wyborcza: ,,W ramach badania dopytano niezdecydowanych, jakie ugrupowanie byliby jednak skłonni poprzeć w dniu wyborów”. Nie zostało jednak doprecyzowane w jaki sposób miało się to odbywać. Jedyne co dano nam poznać to wyniki po wyłączeniu osób niezdecydowanych. Nie są one jednak proporcjonalnym rozdzieleniem tych głosów. A wg ,,Gazety Wyborczej”, za Opinia24, wyglądają następująco:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 32,9%


➦ Koalicja Obywatelska: 31,1%

➦ Trzecia Droga: 13,2%

➦ Lewica: 11,3%

➦ Konfederacja: 6,5%

➦ Bezpartyjni Samorządowcy: 3,6%

➦ inne ugrupowanie: 1,5%

Jak widzimy, w wynikach nastąpiły poważne zmiany. Lwią cześć głosów niezdecydowanych przejęły partie centro lewicowe (szczególnie KO i Trzecia Droga). Przy czym, jeszcze raz zaznaczę, nie dowiedzieliśmy się żadnych konkretów na temat metodologii, kryteriów, czy tez powodów takiego a nie innego podziału. Z wyżej wymienionych powodów, sondaż wywoła duże kontrowersje wśród badaczy. Niektórzy badacze odnieśli się do niego wyjątkowo krytycznie (np Rafał Woś, dr Marcin Palade).

Teraz, bardziej jako ciekawostkę niż rzeczywisty obiekt badawczy, przedstawimy państwu wyniki tego sondażu z proporcjonalnym rozdzieleniem głosów niezdecydowanych pomiędzy 6 ogólnopolskich komitetów, które zostały w nim uwzględnione:

➦ Prawo i Sprawiedliwość : 38,46%

➦ Koalicja Obywatelska: 32,05%

➦ Trzecia Droga: 7,69%

➦ Lewica: 11,54%

➦ Konfederacja: 6,41%

➦ Bezpartyjni Samorządowcy: 2,56%

Jak widzimy, proporcjonalne rozdzielenie głosów niezdecydowanych znacząco zmieniło wyniki, a nawet miejsce na podium. Największymi beneficjentami podziału zaproponowanego przez Opinia24 była Trzecia Droga (różnica aż 6 punktów procentowych!) oraz Bezpartyjni Samorządowcy. Natomiast najbardziej stratna okazała się partia rządząca.

A co państwo sądzą o tym sondażu? Czy powinniśmy go uwzględnić w naszej średniej? Jeśli tak to w jakim formacie? Zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content