Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 25.09 – 01.10.2023

Newsy 25.09 – 01.10.2023

Podsumowanie tygodnia

 • Marsz Miliona Serc w Warszawie
  W niedzielę 1 października przez Warszawę przeszedł Marsz Miliona Serc. Chociaż zorganizowany przez Koalicję Obywatelską, zgromadził wyborców i przedstawicieli wszystkich partii demokratycznej opozycji (poza Konfederacją). W jego trakcie przemawiał m.in. Donald Tusk, Włodzimierz Czarzasty czy Rafał Trzaskowski. W manifestacji oficjalnie nie brała udziału Trzecia Droga, ale politycy startujący z ich listy pojawili się na ulicach stolicy. Od tamtej pory w mediach toczy się dyskusja na temat tego, ile osób wzięło udział. TVP powołując się na dane policji, podało liczbę 60-100 tysięcy uczestników. Natomiast Onet doliczył się ok. 600-800 tys. maszerujących.
 • „Awarie dystrybutorów” masowo zalewają polskie stacje benzynowe
  Od kilku dni zmotoryzowani Polacy mają coraz większy problem z zatankowaniem samochodu. Niedługo po drastycznej obniżce cen paliwa przez Orlen, zaczęło go brakować na stacjach. Firma tłumaczy się jednak „awariami dystrybutorów”. Tymczasem tygodnik „Nie” opublikował e-mail, który mieli otrzymać pracownicy Orlenu. Nakazano im tam wywieszać informacje o problemach technicznych, a nie braku towaru. Te informacje udało się potwierdzić Gazecie.pl i Business Insider.
 • Twitter ostrzega przed wpisem NBP
  29 września Narodowy Bank Polski opublikował w serwisie X.com (dawniej Twitter) wykres inflacji w ujęciu rocznym od lutego do września. „Od sześciu miesięcy ceny nie rosną” – podpisano grafikę. Użytkownicy zdecydowali się to sprostować, dodając tzw. community note, czyli kontekst, który zostaje na stałe przytwierdzony do postu. „Przy takim poziomie inflacji r/r ceny w podanym okresie mogą rosnąć, być niezmienne lub spadać” – czytamy w niej. Wywołało to niemałe poruszenie w mediach, ponieważ to pierwszy raz, kiedy ktoś sprostował wpis polskiej instytucji państwowej.
 • Wołodymyr Zełenski zaprosił na spotkanie przedstawicieli firm i stowarzyszeń obronnych. Zabrakło Polski
  Prezydent Ukrainy podczas Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego zaprosił producentów broni i sprzętu wojskowego do sojuszu, aby „wraz z Ukrainą budować arsenał wolnego świata”. Na tym spotkaniu zabrakło przedstawicieli z Polski. „Mamy do czynienia z serią nieprzyjaznych gestów ze strony Ukrainy w ostatnim czasie” – ocenił ten ruch Jacek Sasin. Tymczasem ukraiński ambasador Wasyl Zwarycz twierdzi, że polskie przedsiębiorstwa „były wśród pierwszych, które dostały zaproszenie”. Ukraińcy byli zdziwieni, że się nie pojawili.
 • Nagroda Nobla z medycyny przyznana
  Zgromadzenie Noblowskie szwedzkiego Instytutu Karolinska przyznało Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Laureatami został Drew Weissman, amerykański biolog molekularny i Katalin Karikó, węgierska biochemiczka, za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie szczepionki przeciw COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content