Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 18.09 – 24.09.2023

Newsy 18.09 – 24.09.2023

Newsy tygodnia

  1. Tragiczny wypadek na A1. Internautom udało się znaleźć sprawcę?

W sobotę 16 września na autostradzie A1 na wysokości wsi Sierosław pod Piotrkowem Trybunalskim zginęła cała rodzina, która wracała do domu w Myszkowie. Ich auto marki KIA uderzyło w bariery energochłonne i stanęło w płomieniach. Według straży pożarnej, która jako pierwsza pojawiła się na miejscu, w zdarzeniu brał udział także drugi samochód: BMW. Początkowo jednak policja zaprzeczała tym informacjom. Dopiero 23 września w specjalnym oświadczeniu potwierdziła, że badają także i taką możliwość. Tymczasem poruszeni sprawą internauci rozpoczęli własne śledztwo i za wszelką cenę próbują nagłośnić temat. Ich zdaniem znaleźli sprawcę wypadku i niektórzy już wydali wyrok, odnajdując na portalach społecznościowych kierującego BMW dzięki numerowi rejestracyjnemu. Wielu z nich ma pretensje do funkcjonariuszy, którzy przez kilka dni zwlekali z podjęciem działań wobec potencjalnego sprawcy.

2. Kinga Gajewska, posłanka KO zatrzymana w Otwocku

19 września podczas wiecu Mateusza Morawieckiego policja zatrzymała posłankę Koalicji Obywatelskiej, Kingę Gajewską. Polityczka informowała zgromadzonych słuchaczy o szczegółach tzw. afery wizowej. W sieci pojawiło się mnóstwo nagrań od świadków zdarzenia, na których słychać tłum skandujący „to jest poseł”. Funkcjonariusze mimo to wsadzili ją do radiowozu. „Panowie nie dali mi sięgnąć po legitymację, bo trzymali mnie za ręce i szarpali mnie, po czym na siłę wsadzili do radiowozu” – wspominała Gajewska w rozmowie w TVN24. W opublikowanym niedługo później oświadczeniu przez Komendę Stołeczną Policji czytamy, że „Policjanci, podejmując interwencje w Otwocku, wobec jednej z osób nie mieli świadomości, że mają do czynienia z Panią Poseł. Niezwłocznie po okazaniu legitymacji poselskiej czynności legitymowania zaprzestano”.

3. Premiera filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland

Głośny film Agnieszki Holland pt. “Zielona Granica” zadebiutował podczas festiwalu w Wenecji. Opowiada on o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej i działalności aktywistów, którzy pomagali uchodźcom. Reżyserka zaznacza, że choć opowieść jest fikcyjna, to została oparta na podstawie prawdziwych wydarzeń, rozmów z uchodźcami, mieszkańcami Podlasia i strażnikami granicznymi. Polska premiera odbyła się 22 września i wywołała niemałe kontrowersje. Środowiska prawicowe oraz politycy partii rządzącej oskarżają twórczynię o „szkalowanie polskiego munduru” i zakłamanie rzeczywistości. Andrzej Duda porównał film do propagandowych produkcji z okresu okupacji, rzucając w jego kierunku hasło: „tylko świnie siedzą w kinie”. Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział, że przed „Zieloną granicą” w kinach studyjnych będzie wyświetlany przygotowany przez rząd spot o pracy strażników granicznych. Tymczasem coraz więcej placówek informuje, że nie będzie go emitować przed produkcją Holland.

4. Ciąg dalszy tzw. afery wizowej. Niemcy domagają się stałych kontroli na granicy z Polską

Nancy Faeser, szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec, po naciskach ze strony opozycji zapowiedziała, że planuje wprowadzenie stałych kontroli na granicach z Polską i Czechami. Jest to pokłosie tzw. afery wizowej, którą ujawniono pod koniec sierpnia. Wyszło wówczas na jaw, że od pierwszej połowy 2021 roku urzędnicy polskich służb konsularnych i Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznawała za pieniądze wizy imigrantom z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Problem ma dotyczyć nawet 350 000 zakupionych dokumentów.

5. Polska nie przekazuje już broni Ukrainie?

„My już nie przekazujemy uzbrojenia na Ukrainę, my teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń” – oznajmił premier Mateusz Morawiecki. Zapytany o to, czy rząd zamierza zmniejszyć pomoc przekazywaną do Kijowa w związku z kryzysem zbożowym, zapewnił, że Polska będzie cały czas pomagać w wojnie z Rosją, ale „nie może godzić się na destabilizację polskiego rynku rolnego”. Podkreślił również, że działający w Rzeszowie hub będzie nadal pełnił swoją funkcję. Słowa premiera obiegły media na całym świecie. Stacja CNN zasugerowała, że Polskę i Ukrainę poróżniła kwestia importu ukraińskiego zboża i przypomniała słowa Zełenskiego: „Niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content