Przejdź do treści
Strona główna » Newsy 28.08 – 03.09.2023

Newsy 28.08 – 03.09.2023

Podsumowanie tygodnia

Przełom sierpnia i września to przede wszystkim koniec wakacji. Również w polityce. Ostatni tydzień został zdominowany przez śledzenie pojawiających się list wyborczych. Nazwiska na niektórych mogą okazać się niemałym zaskoczeniem. Zakończenie sezonu urlopowego to też czas na tragiczne podsumowanie. Jak co roku lato przyniosło smutną statystykę wypadków na drodze.

  1. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało listy wyborcze

Tematem numer jeden w ostatnim czasie są oczywiście październikowe wybory parlamentarne. Partia rządząca niemal do samego końca przeciągała ogłoszenie list wyborczych. Nawet kiedy w sieci zaczęły pojawiać się dowody na to, że zaczęła zbierać podpisy pod nimi jeszcze zanim ja wypełniła. Najpierw w siedzibie na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie prezes Jarosław Kaczyński odczytał „jedynki” (o tym, kto znalazł się na szczytach list wyborczych PiSu przeczytacie w naszym artykule).

Jednak nie tylko liderzy zaskoczyli wyborców (i opozycję). Na listach Prawa i Sprawiedliwości znalazło się miejsce także dla Roberta Bąkiewicza, który został zgłoszony przez Suwerenną Polskę. Lider narodowców wystartuje w Radomiu. Natomiast w okręgu zielonogórskim znalazło się miejsce dla Łukasza Mejzy. Były wiceminister sportu i turystyki składał urząd w wyniku skandalu. Polityk miał oszukiwać rodziców nieuleczalnie chorych dzieci, obiecując im leczenie w swojej klinice. Jednak proponowane przez niego metody nie miały medycznego uzasadnienia. W Szczecinie natomiast na szóstym miejscu znalazł się Dariusz Matecki, lider Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim. Radny był oskarżany o udział w medialnym ataku na Magdalenę Filiks.

  • Problemy Trzeciej Drogi z Małgorzatą Zych

Małgorzata Zych miała w nadchodzących wyborach ubiegać się o mandat w Senacie. Zarekomendowało ją PSL w ramach paktu senackiego, choć pięć lat temu kandydowała z list Konfederacji. Polityczka wówczas występowała u boku Grzegorza Brauna. Jeszcze w zeszłym roku, po wybuchu wojny za wschodnią granicą, zaangażowała się w akcję „Stop ukrainizacji Polski”. Natomiast Unię Europejską nazywała „eurokołchozem”.

W związku z zapowiedzią jej startu z list PSL dziennikarze zaczęli pytać Małgorzatę Zych, czy zgodzi się publicznie nazwać Władimira Putina „zbrodniarzem wojennym”. Nie doczekali się. Zamiast tego polityczka mówiła: „nie znam się na wielkiej polityce”. Później zdecydowała się opublikować oświadczenie, w którym napisała, że potępia „brutalną agresję Rosji na Ukrainie”. Partia jednak zdecydowała się zrezygnować z jej kandydatury do Senatu. W odpowiedzi Zych cofnęła swoje słowa i przeprosiła Władimira Putina za nazwanie go „zbrodniarzem wojennym”.

  • Nowe dane na temat zakażeń legionellą

Legionella to rozpowszechniona na całym świecie bakteria tlenowa. Jej ognisko pojawiło się w sierpniu w województwie podkarpackim, co zaalarmowało służby. Zwołany sztab kryzysowy miał rozpocząć śledztwo, aby znaleźć źródło rosnącej liczby zakażeń. Chociaż wykonano liczne badania wody, nie udało się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Jedynie w czterech z dziewięciu próbek potwierdzono obecność legionelli. Przybywa natomiast zakażonych i to nie tylko w Rzeszowie i okolicach. Pierwsze przypadki potwierdzono już w Dolnośląskim i Łódzkim. W sobotę drugiego września poinformowano, że od początku epidemii zmarło 19 osób.

  • Podsumowanie wakacji na polskich drogach

Jak co roku wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, policja dzieli się statystykami dotyczącymi wypadków na drogach. To właśnie w miesiącach letnich dochodzi do największej ilości takich zdarzeń, a funkcjonariusze mają pełne ręce roboty. Tym razem pojawiło się jednak światełko nadziei, ponieważ było ich mniej niż w 2022 roku. W miesiącach letnich odnotowano 4993 wypadki drogowe (273 mniej niż rok temu), w wyniku których zginęło 445 osób (o 8 osób mniej niż rok temu). Według policyjnych danych najczęstszą przyczyną była nadmierna prędkość oraz lekceważenie przepisów. Zatrzymano także 20884 pijanych kierowców.

  • Ministra zdrowia, Katarzyna Sójka, potrąciła rowerzystę

W sobotę 2 września doszło do kolizji drogowej w miejscowości Lutogniewo w województwie wielkopolskim. Pojazd, którym kierowała Katarzyna Sójka, uderzył w rowerzystę. Jak podaje policja 69-latek wtargnął na przejście dla pieszych. „Według wstępnych ustaleń, rowerzysta poruszał się ścieżką rowerową, a na skrzyżowaniu zjechał z niej na przejście dla pieszych, gdzie doszło do potrącenia” – tłumaczyła w „Fakcie” mł. asp. Marta Mróz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Badanie alkomatem wykazało, że kierująca samochodem osobowym nie znajdowała się pod wpływem alkoholu. Poszkodowany mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content